Summit o rozpočtu EU Michel přerušil, jedná s lídry zvlášť

foto Lídři zemí Evropské unie na mimořádném summitu v Bruselu.

Brusel - Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady Charles Michel po několika hodinách přerušil. Nyní si k bilaterálním jednáním zve lídry jednotlivých unijních zemí. Poté podle informací ČTK kolem půlnoci hodlá shrnout situaci a do pátečního rána na základě schůzek připravit nový rozpočtový návrh.

Fotogalerie

První schůzku měl Michel s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovićem. Další setkání následují v pořadí podle rotujícího předsednictví v Radě EU.

Představitelé členských zemí Evropské unie se snaží sblížit své zatím zásadně odlišné pohledy na příští víceletý rozpočet evropského bloku. Velká část prezidentů a premiérů před začátkem jednání tvrdila, že ze svých požadavků nehodlá slevit a že dohodu bude velmi těžké nalézt. Michel již dal najevo, že v případě potřeby je připraven summit protáhnout na několik dní.

Zatímco zvláště země ze západu a severu EU usilují o snížení celkového objemu rozpočtu navrhovaného šéfem rady, další členské státy včetně Česka chtějí posílit financování fondů pro méně rozvinuté regiony. Spory se očekávají i v otázce slev pro bohaté země, tzv. rabatů, či možného pozastavení financí pro státy nerespektující evropské hodnoty.

V první části summitu členské země prezentovaly své postoje a podle diplomatických zdrojů byly patrné zásadní rozdíly v pohledu na velikost i rozdělení rozpočtu. Politici z východního a jižního křídla EU zdůrazňovali, že na kohezi je třeba přidat i proto, že z ní prostřednictvím svých firem investujících v méně rozvinutých zemích těží i bohaté státy. Hovořili i o tom, že navrhovaný objem rozpočtu 1,09 bilionu eur (přes 28 bilionů korun) již nelze snižovat, a někteří se klonili k jeho zvýšení o několik desítek miliard v souladu s původním návrhem Evropské komise.

Lídři západoevropských zemí zase připomínali, že vzhledem k odchodu Británie z unie a výpadku více než deseti miliard eur ročně chtějí rozpočet celkově zmenšit. Někteří zdůraznili, že jim rovněž jde o posílení možnosti zastavit přístup k fondům pro země, které porušují principy právního státu, s čímž nesouhlasí Polsko či Maďarsko.

Diplomaté nepředpokládají, že by po bilaterálních schůzkách Michel přišel s kompromisním řešením ještě této noci. Šéf Evropské rady se podle nich pokusí na základě nynějších rozhovorů upravit svůj návrh do pátečního dopoledne, kdy bude summit pokračovat. Český premiér Andrej Babiš opakovaně řekl, že závěrečnou dohodu o víceletém rozpočtu na této vrcholné schůzce nečeká.

Nejdříve by se u rozpočtu EU měly podle Babiše dohodnout příjmy

Vrcholní představitelé zemí EU by se dnes na mimořádném summitu věnovaném víceletému rozpočtu pro roky 2021-2027 měli podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nejdříve dohodnout na příjmech rozpočtu a případném pokračování tzv. rabatů, tedy slev. Až následně by měli debatovat o rozdělení peněz. Babiš to dnes řekl při příjezdu na summit.

Dodal, že pro ČR je naprosto nepřijatelný návrh ohledně emisních povolenek. Podle plánu předsedy Evropské rady Charlese Michela by měly země odvádět část výnosů z emisních povolenek do evropského rozpočtu na politiky spojené s ekologií. ČR by v případě schválení tohoto návrhu přišla o zhruba dvě miliardy korun ročně.

"Měli bychom zůstat v jednoduché rovině, a to je říci si nejdříve, kolik se zaplatí, jestli zůstanou rabaty nebo ne, a potom to rozdělit. Rozpočet EU je jediný na světě, kde se nejdříve rozděluje a pak se hledají zdroje. Je tam prostor rozdělit ty peníze lépe, a to i podle našich představ," uvedl Babiš. Odchodem Británie z EU přijde evropský rozpočet o zhruba deset miliard eur ročně.

Babiš dále uvedl, že je pesimistický ohledně navrhovaných nových zdrojů evropského rozpočtu, tedy příjmů z emisních povolenek a poplatku členských států za množství nerecyklovaného odpadu z plastových obalů. "Já jsem pesimistický ohledně těch nových zdrojů. Ty emisní povolenky jsou absolutně neakceptovatelné," uvedl premiér.

Skupina zemí východního a jižního křídla unie včetně Česka před summitem požaduje, aby byla v rozpočtu na příštích sedm let zachována dosavadní úroveň kohezních peněz, tedy prostředků v evropských fondech určených na rozvoj zaostalejších regionů. Michelův návrh však počítá s částkou 323 miliard eur (přes osm bilionů korun), zatímco v letech 2014-2020 činila tato suma přepočítaná na 27 zemí 367 miliard.

Vstřícným krokem ke státům, které jsou příjemci peněz z fondů, má být přesun části prostředků od bohatších států k méně vyspělým a také větší pružnost v nakládání s fondy.

V případě samotné ČR návrh počítá ve stálých cenách roku 2018 se 17,8 miliardy eur (cca 445 miliard Kč) na kohezní politiku, což je proti stávajícímu období pokles o zhruba čtvrtinu. Na zemědělství a podporu venkova by mělo podle návrhu jít v případě ČR 6,8 miliardy eur. V současném rozpočtu to je 8,3 miliardy eur.  

Hlavy států a šéfové vlád se dnes odpoledne sjíždějí do Bruselu na jednání, od něhož si Michel slibuje kompromisy v dosud zásadně rozděleném přístupu jednotlivých zemí. Zatímco zvláště země ze západu a severu EU usilují o snížení celkového objemu rozpočtu navrhovaného šéfem rady, kohezní státy včetně Česka naproti tomu chtějí posílit financování fondů pro méně rozvinuté regiony. Spory se očekávají i v otázce slev pro bohaté země, tzv. rabatů, či možného pozastavení financí pro státy nerespektující evropské hodnoty.

Diplomaté neočekávají, že by už první den summitu přinesl výsledek. Babiš pak dnes několikrát řekl, že konečnou dohodu o víceletém rozpočtu na tomto summitu nečeká.

K dohodě o podobě rozpočtu je potřeba jednomyslný souhlas všech členských států, následně ji musí odsouhlasit Evropský parlament.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 5. dubna 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď