Summit NATO se neobešel beze sporů, přinesl pokrok kolem Pobaltí

foto Generální tajemník Jens Stoltenberg na tiskové konferenci na závěr summitu NATO v Londýně 4. prosince 2019.

Londýn - Lídři zemí NATO se na summitu v Londýně dohodli na plánu posil pro Pobaltí a Polsko a slíbili, že budou společně čelit "agresívním akcím" Ruska. Americký prezident Donald Trump či britský premiér Boris Johnson zdůrazňovali jednotu a sílu aliance, dvoudenní vrcholná schůzka ale opět ukázala i napětí mezi některými členy. Česko na ní zastupoval zejména prezident Miloš Zeman, který dnes mluvil mimo jiné o misi v Afghánistánu a o boji proti terorismu.

Severoatlantická aliance funguje už 70 let a podle jejího generálního tajemníka Jense Stoltenberga v ní po celou tuto dobu existovaly neshody. "Samozřejmě, že máme neshody, cokoli jiného by bylo divné," řekl novinářům po dotazu na spory mezi Trumpem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Stoltenberg na tiskové konferenci oznámil, že se podařilo najít shodu na aktualizovaném obranném plánu pro Pobaltí a Polsko. Ten dosud blokovalo Turecko, které výměnou za svůj souhlas požadovalo, aby NATO uznalo jako teroristické ty skupiny, proti nimž Turci bojují v Sýrii. Prezident Erdogan ale podle všeho nakonec ustoupil. Macron v této souvislosti uvedl, že s Tureckem nelze dosáhnout shody ohledně definice terorismu.

Ve společném prohlášení prezidenti a premiéři zemí NATO zdůraznili solidaritu a spojenectví a přihlásili se k plánu zvyšování obranných investic. "Dosahujeme dobrého pokroku. Musíme a budeme dělat více," píše se v textu. Prohlášení hovoří také o ohrožení euroatlantické bezpečnosti v podobě "agresivních" ruských kroků nebo o přetrvávající hrozbě terorismu.

Poslednímu zmíněnému bodu se ve svém projevu k ostatním lídrům věnoval i český prezident, informoval ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Zeman podle něj mluvil zejména o Afghánistánu a o tom, že spojenci by neměli ustupovat. V souvislosti s americkým vyjednáváním s povstalci z Tálibánu Zeman varoval, že nelze hnutí věřit.

Prezidenta v Británii doprovázeli ministři zahraničí Tomáš Petříček a obrany Lubomír Metnar, podle nichž summit přispěl k uvolnění napětí a ukázal jednotu aliance. Britský premiér Johnson zase uvedl, že aliance drží pospolu, a hovořil o "dobrých debatách" ohledně Ruska, Sýrie či budoucnosti NATO. Podle Trumpa je NATO silnější, než kdy dřív.

Závěrečná deklarace zmiňuje i význam zajištění bezpečných komunikačních sítí, včetně sítí páté generace (5G) a označuje vesmír za operační prostor. Summit také uvedl, že rostoucí vliv Číny ve světě skýtá příležitosti i výzvy.

Po úterní vypjaté tiskové konferenci šéfa Bílého domu s prezidentem Macronem se však ani druhý den summitu neobešel bez jistého, a to i osobně laděného tření. Vyvolalo jej video z úterní recepce v Buckinghamském paláci, na němž podle médií kanadský premiér Justin Trudeau ve společnosti Johnsona, Macrona a nizozemského premiéra Marka Rutteho pobaveně komentuje Trumpovo vystupování.

"Proto jsi přišel pozdě?" ptá se na úvod záznamu Johnson Macrona. Do rozhovoru poté vstupuje Trudeau, podle něhož francouzský prezident dorazil pozdě kvůli čísi čtyřicetiminutové tiskové konferenci. Následně Trudeau popisuje, že při oné tiskovce "jeho (Trumpově) týmu padla čelist až na zem". Kanadský premiér dnes událost zlehčoval, Trump jej ale při společném vystoupení s německou kancléřkou Angelou Merkelovou označil za "muže dvou tváří".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď