Summit G7 kvůli sporům o cla skončil fiaskem a osobními útoky

foto Zezadu podle hodinových ručiček sedí u stolu kanadský premiér Justin Trudeau, francouzský prezident Emmanuel Macron, japonský premiér Šinzo Abe, italský premiér Giuseppe Conte, prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk, britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Donald Trump.

La Malbaie (Kanada) - Dvoudenní summit ekonomicky nejvyspělejších zemí G7, který se od pátku konal v Kanadě v napjaté atmosféře kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku, skončil fiaskem navzdory snahám o uhlazení sporů. Americký prezident Donald Trump, který schůzku opustil předčasně, totiž nakonec v noci na dnešek SELČ stáhl svou podporu už tak velmi opatrně formulovaného závěrečného prohlášení. V příspěvcích na twitteru se navíc nevybíravě vyjádřil na adresu kanadského premiéra Justina Trudeaua, který předtím na tiskové konferenci chování USA kritizoval.

Vzhledem k rozporům ohledně nových amerických cel byl summit G7 konfliktní a neshody nastaly i u dalších témat. Členové skupiny například podpořili pokračování sankcí proti Rusku, které bylo z někdejšího seskupení G8 vyřazeno v roce 2014 kvůli okupaci a následné anexi ukrajinského Krymu; Trump ovšem překvapivě prohlásil, že Rusko by se jednání skupiny mělo znovu účastnit.

Sedm průmyslových mocností se po jednáních v závěrečném komuniké zprvu mimo jiné zavázalo, že budou bojovat s protekcionismem a zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější. V prohlášení se přitom země G7 postavily za systém obchodu založeného na pravidlech a zdůraznily snahu o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Konkrétní zmínce o amerických clech se ovšem text vyhnul.

Klopotně dosažený kompromis nejdříve schválili všichni členové skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie, Francie a rovněž Evropská unie jako celek, nakonec ale dohodu obrátil vzhůru nohama Trump. Ten na své tiskové konferenci partnery kritizoval a prohlásil, že Spojené státy byly ostatními desítky let jen využívány. "Jsme jako prasátko, ze kterého si všichni berou. Buď to okamžitě skončí, nebo s nimi přestaneme obchodovat," řekl prezident.

Šéf Bílého domu, který vrcholnou schůzku opustil předčasně kvůli plánovanému jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru, pak dokonce prostřednictvím vzkazu na twitteru stáhl svou podporu závěrečného prohlášení. Vinu svedl na kanadského premiéra Trudeaua a jeho "falešná prohlášení" na tiskové konferenci, která se konala po Trumpově odjezdu.

"Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské," napsal Trump. Reagoval tak na Trudeaův výrok, že Kanada si nenechá od nikoho poroučet.

"Premiér nepronesl nic, co by neřekl už dříve, ať už veřejně nebo při soukromém rozhovoru s prezidentem Trumpem," konstatoval posléze mluvčí kanadského ministerského předsedy.

Ostatní lídři ještě před Trumpovým překvapivým odvoláním podpory projevovali opatrný optimismus. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že se na summitu projevila snaha situaci stabilizovat, zdůraznil však, že ani společné komuniké situaci nevyřeší a že členy G7 čeká v nadcházejících týdnech a měsících důležitá práce.

Po názorovém obratu amerického prezidenta zbylí členové G7 zdůraznili, že oni na své podpoře závěrů summitu nic nemění. Úřad francouzského prezidenta Trumpa kritizoval za nekonzistentní postoje. "Mezinárodní spolupráce nemůže být závislá na tom, že je někdo rozzlobený, nebo na útržcích z projevu. Chovejme se seriózně," uvedl v prohlášení Elysejský palác. "Důvěru můžete rozbít pomocí 280 znaků na twitteru v řádu vteřin," přidal se ke kritice německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď