Babiš přesvědčoval evropské lídry o využití peněz pro Frontex

foto Summit EU v Bruselu.

Brusel - Český premiér Andrej Babiš získal podporu několika evropských lídrů pro svůj návrh, aby Evropská unie zvážila použití části zvýšeného rozpočtu pohraniční agentury Frontex pro pomoc africkým zemím. Evropa by podle něho měla mít pro Afriku plán ekonomické spolupráce se zvláštním zohledněním migrace. Babiš to řekl po jednání unijního summitu, který schválil závěry týkající se vedle vnitřní bezpečnosti právě migrace a spolupráce s Afrikou.

Český premimér Andrej Babiš získal podporu několika evropských lídrů pro svůj návrh, aby Evropská unie zvážila použití části zvýšeného rozpočtu pohraniční agentury Frontex pro pomoc africkým zemím. Evropa by podle něho měla mít pro Afriku plán ekonomické spolupráce se zvláštním zohledněním migrace. Babiš to řekl po jednání unijního summitu, který schválil závěry týkající se vedle vnitřní bezpečnosti právě migrace a spolupráce s Afrikou.

Shrnutí nejdůležitějších bodů skončeného summitu EU:

Ve středu se představitelé osmadvaceti členských zemí EU věnovali plánovanému odchodu Británie z Evropské unie:

- Britská premiérka Theresa Mayová premiérům a prezidentům ostatních 27 zemí EU nabídla britský pohled na nynější stav rozhovorů o brexitu, které prozatím skončily nedělním patem. Podle předsedy Evropského parlamentu Antonia Tajaniho byla atmosféra během jejího vystoupení pozitivní, proslov ale nepřinesl nic nového.

- Na následné večeři bez Mayové se představitelé EU27 shodli, že vzhledem k absenci pokroku v jednáních zatím nesvolají na listopad mimořádný summit k brexitu. Jednat by se o odchodu Británie z EU mělo na úrovni šéfů států a vlád až v prosinci na řádném summitu.

- Británie i EU27 se podle Tajaniho se zmínily o možnosti prodloužit zamýšlené přechodné období po britském odchodu o rok, tedy do konce roku 2021. Toto řešení by dalo více času na finální vyřešení klíčového bodu, tedy budoucí podoby režimu na irsko-severirské hranici.

- Český premiér Andrej Babiš po večeři řekl, že EU27 je jednotná a že všichni doufají, že se dohoda vyjedná. Případné prodloužení přechodného období po brexitu Babiš označil za dobrý nápad.

- Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze, jehož země nyní předsedá EU, je důležité, že se Mayová chce domluvit. Německá kancléřka Angela Merkelová ještě před odjezdem do Bruselu zdůraznila, že její země se připravuje na všechny scénáře, včetně možnosti brexitu bez dohody.

 

Ve čtvrtek prezidenti a premiéři evropské osmadvacítky na řádném říjnovém summitu jednali mimo jiné o migraci či kybernetické bezpečnosti, někteří státníci se ovšem ještě vrátili k tématu brexitu:

Merkelová prohlásila, že na variantu "tvrdého brexitu", tedy britského odchodu z EU bez dohody, by se měly připravit všechny země. Slovenský premiér Peter Pellegrini řekl, že vystoupení Británie z evropského bloku bez dohody by nemuselo pro ostatní členské státy znamenat tragédii. Předseda Evropské rady Tusk se domnívá, že dohoda je nyní blíž, než byla v září po jednání v Salcburku; dosavadní pokrok ale považuje za nedostatečný.

- Šéfové států a vlád se dnes shodli, že EU posílí své možnosti, jak se bránit kybernetickým útokům, včetně možnosti uvalování sankcí. V závěrech summitu mimo jiné znovu odsoudili nedávný pokus o kybernetický útok na budovu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. Rusko, které z akce obvinili Nizozemci, ale není v textu přímo zmíněno.

- V oblasti migrace a mezinárodní spolupráce představitelé EU zdůraznili význam ochrany vnější hranice bloku a potřebu spolupráce s tranzitními zeměmi v Africe. Doporučili také ministrům vnitra jako prioritu probrat návrh Evropské komise na posílení unijní pobřežní a pohraniční stráže.

- Babiš získal podporu několika evropských lídrů pro svůj návrh, aby EU zvážila použití části zvýšeného rozpočtu pohraniční agentury Frontex pro pomoc africkým zemím. Evropa by podle něho měla mít pro Afriku plán ekonomické spolupráce se zvláštním zohledněním migrace. EK navrhuje zvýšit rozpočet Frontexu o deset miliard eur (255 mld. korun) na příštích sedm let a personálně posílit agenturu z 1500 na 10.000 osob.

- Summit také uvítal, že ministři zahraničí EU nedávno odsouhlasili nová pravidla uvalování sankcí umožňující reagovat na hrozbu chemických zbraní.

- Lídři zemí eurozóny se při obědě, na který pozvali i šéfy ostatních států a vlád EU, shodli, že na summitu v prosinci chtějí mít na stole rámec budoucí podoby reformované měnové unie, cestu k evropskému systému pojištění vkladů a také pokrok na cestě k unii kapitálových trhů. Účastníci oběda vyjádřili znepokojení nad zamýšlenou výší deficitu, který zveřejnila vláda v Římě - schodek činí 2,4 procenta.

- Babiš se na okraj summitu sešel s americkým miliardářem a filantropem Billem Gatesem. Hovořili o humanitárních projektech či výdajích na chod evropských institucí a Babiš pozval Gatese na návštěvu Prahy. Gates se separátně sešel i s několika dalšími premiéry a řadou evropských komisařů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď