EU v Tiraně potvrdila perspektivu členství západního Balkánu, řekl Fiala

foto Summit EU-západní Balkán v Tiraně v Albánii 6. prosince 2022.

Praha - Evropská unie na dnešním summitu v albánské Tiraně potvrdila závazek perspektivy členství pro všechny státy západního Balkánu. Po vrcholné schůzce to řekl novinářům český premiér Petr Fiala. Lídři zemí EU a vysocí unijní představitelé na summitu se státy západního Balkánu v Tiraně také zdůraznili nutnost pokračování reforem prováděných těmito žadateli o členství a v závěrečné deklaraci z Tirany rovněž označili za důležitou podporu společné unijní zahraniční a bezpečnostní politiky, včetně sankcí proti Rusku.

Fotogalerie

"Tento summit, pořádaný poprvé v zemi západního Balkánu, dává jasný vzkaz o našem závazku k jednotě a silném partnerství. EU si více než kdy jindy přeje společnou budoucnost s našimi partnery ze západního Balkánu uvnitř EU," uvedla po summitu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Lídři EU podle ní vyzvali k urychlení přístupového procesu a k pokračování reforem žadatelských zemí západního Balkánu.

Rovněž německý kancléř Olaf Scholz v souvislosti s vyhlídkami vstupu zemí západního Balkánu do EU hovořil o nové a pozitivní atmosféře. "Jsem si zcela jistý, že se zrodilo nové inkluzivní hnutí a že skepse několika členských států z doby před několika lety se nyní změnila v ochotu aktivně postoupit kupředu," řekl Scholz novinářům podle agentury Reuters.

Závěrečná deklarace ze summitu jako první bod připomíná, že eskalace ruské války proti Ukrajině ohrožuje evropskou a světovou bezpečnost a podtrhuje význam strategického partnerství mezi EU a západním Balkánem. Rusko přitom podle účastníků summitu nese výhradní zodpovědnost za současnou energetickou a ekonomickou krizi.

EU se na summitu, který se na znamení podpory konal poprvé přímo v regionu, zavázala pomáhat se zmírňováním dopadů energetické krize na země západního Balkánu. V deklaraci je připomenut podpůrný balíček pro západobalkánské země zaměřený na zvládání energetické krize ve výši jedné miliardy eur, který von der Leyenová oznámila už před měsícem. V závěrech summitu se účastníci rovněž zavázali ke spolupráci v boji proti nelegální migraci.

Také premiér Fiala uvedl, že pro Českou republiku je západní Balkán dlouhodobou prioritou. "Jsme přesvědčeni, že stabilita těchto zemí je důležitá pro naši bezpečnost," řekl novinářům. "Považuji za úspěch, že se tento summit vůbec uskutečnil. Atmosféra byla velmi dobrá, což není vždycky samozřejmostí," dodal.

České předsednictví podle něj ve druhé polovině tohoto roku dosáhlo úspěchů v podobě odblokování zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií a rovněž přijetí závazku zrušení víz pro občany Kosova. Uspořádalo také řadu akcí na podporu usmíření mezi státy a národy západního Balkánu. Do konce předsednictví se pravděpodobně bude ještě rozhodovat o udělení kandidátského statusu pro Bosnu a Hercegovinu. Podle vyjádření vlády v Prištině hodlá ještě v prosinci podat přihlášku k členství v EU také Kosovo, které bylo dosud jen potenciálním kandidátem.

Kromě perspektivy členství je důležité, aby západobalkánské státy pokračovaly v reformách, zejména v oblastech korupce, vlády práva či podpory občanské společnosti, míní Fiala.

Pokud jde o nelegální migraci, EU podle něj nabídla státům západního Balkánu jakoukoli pomoc při jejím zvládání, například ve formě většího zapojení unijní agentury Frontex. Podle Fialy je důležité, že západobalkánské státy samy deklarují snahu zastavit migrační toky přes své území.

"Velký posun" podle českého premiéra nastal na summitu ohledně sladění vízové politiky západobalkánských států s EU. Konkrétně zmínil Srbsko, které už dříve zrušilo některé své dohody o bezvízovém styku se třetími zeměmi; další mají podle Bělehradu následovat. Nejmenovaný vysoce postavený zdroj z české vlády novinářům řekl, že současná ochota států západního Balkánu přizpůsobit se unijní vízové politice je mimo jiné důsledkem toho, že EU nepřímo pohrozila znovuzavedením víz pro jejich občany.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 4. února 2023

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď