SÚKL: Pošta porušila požadavky při dodání roušek seniorům

foto Doručovatelka České pošty vkládá do schránek balíčky s rouškami, 15. září 2020 v Praze.

Praha - Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. SÚKL to dnes uvedl v tiskové zprávě. Pošta musí do tří dnů přijmout nápravná opatření, uvedl. Podnik se hájí, že převzal ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. To mají dokazovat i předávací protokoly, které má pošta k dispozici. Z tohoto pohledu neměla kontrola ze strany SÚKL začít, protože ústav není oprávněn ochranné pomůcky kontrolovat, řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly. Zvažuje podání trestního oznámení na úřad kvůli šíření poplašné zprávy.

"Zdůrazňuji, že výzva je určena České poště, nikoliv občanům, kteří zásilky obdrželi. Je to tedy nyní pošta, která musí konat a vymyslet způsob, jak odvrátit existenci faktického rizika možného ohrožení zdraví milionů uživatelů," sdělila ředitelka SÚKL Irena Storová.

SÚKL na poště provedl kontrolu. Výrobky podle něj naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku a sami výrobci je tak označují. Nesmí proto být distribuované při porušení originálního obalu nebo bez informací od výrobce.

Hamáček novinářům řekl, že SÚKL nevydal žádný kontrolní závěr ani neumožnil podat námitky proti němu, což považuje za nestandardní. Úřad podle něj ani nemá kompetenci ke kontrole na poště, protože nešlo o distribuci zdravotnického materiálu, ale rozesílání osobních ochranných prostředků.

Vyjádření SÚKL podle ministra může vyvolat obavy mezi seniory, že jim roušky a respirátory prostředky, které jim pošta dodala, mohou uškodit. Hamáček proto požádal právní oddělení ministerstva, aby zpracovalo trestní oznámení pro možné šíření poplašné zprávy. Zatím podle něj nelze říct, zda by oznámení mířilo proti úřadu, jeho ředitelce nebo mluvčí, podle něj to budou muset vyhodnotit právníci.

Česká pošta je podle Vitíka logistickou firmou, která na základě objednávek distribuuje sortiment, jako jsou předvolební materiály či obchodní letáky. V případě roušek a respirátorů pro občany starší 60 let převzala do přepravy ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál.

Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenesou správné označení shody s evropskými normami CE. Písmena CE na respirátoru sice jsou, podle vysvětlení serveru Kverulant jde o značku China Export, která je velmi podobná.

SÚKL od pošty čeká informace o přijatých opatřeních, způsobu a harmonogramu jejich realizace, a to do tří pracovních dnů. Ústav uvedl, že tyto dílčí závěry vydal ještě před dokončením samotné kontroly. "Jedná se o standardní krok v situacích, kdy hrozí riziko z prodlení a negativní zdravotní následky uživatelů daných výrobků," píše se v tiskové zprávě.

"Česká pošta tuto vícestupňovou akci s výraznými časovými a personálními nároky zvládla bez problémů. Pokud opět dostane od státu zadání, aby distribuovala další ochranné pomůcky, jako logistická firma se tohoto úkolu opět zhostí. Oficiální vyjádření SÚKL právně analyzujeme, poté jej od nás obdrží," dodal Vitík.

Česká pošta minulý týden roznesla téměř třem milionům lidí starších 60 let do schránek zásilky s rouškami a respirátorem. O rozdávání roušek starším lidem rozhodla vláda. Distribuce vyšla na zhruba 15 milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 27. října 2020

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď