Sudí Julínek a Hrubeš si nezapískají čtyři zápasy a byli přeřazeni do druhé ligy

foto Ilustrační foto - Utkání 27. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - FK Jablonec, 17. dubna 2021 v Plzni.  Radost Jablonce z vyrovnávacího gólu

Praha - Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR omezila hlavním sudím Pavlu Julínkovi a Karlu Hrubešovi delegaci na čtyři zápasy a přeřadila je do druhé ligy. Potrestáni byli za chyby v nedělních utkáních 12. kola první ligy Sparta - Mladá Boleslav (1:0) a Plzeň - Jablonec (5:0). Hrubeš pyká i za nesprávné výroky v minulých duelech nejvyšší soutěže.

Julínek na Letné v 75. minutě udělil i po zásahu videorozhodčího Pavla Fraňka pouze žlutou kartu sparťanovi Bořku Dočkalovi za šlápnutí na nohu Michala Hlavatého, zatímco podle komise měl domácího kapitána vyloučit za surovou hru. "Faulující hráč svým zákrokem ohrozil zdraví soupeře," řekl předseda komise rozhodčích Radek Příhoda v komentáři na videu.

Naopak žlutá karta pro mladoboleslavského Marka Matějovského za faul na Ondřeje Čelůstku ve 42. minutě byla udělena správně, přestože se jednalo o bezohlednou hru hostujícího kapitána. "Hráč nejdříve zasáhl míč a následně i soupeře," konstatoval Příhoda.

Hrubeš v Plzni nařídil penaltu poté, co ve 40. minutě jablonecký Malínský v šestnáctce zatáhl za rameno Havla. Po zásahu videorozhodčího Jiřího Adama a následné osobní kontrole u monitoru ale Hrubeš zrušil pokutový kop i původní žlutou kartu pro Malínského.

"Rozhodčí nejprve správně nařídil pokutový kop pro domácí za držení, měl ale místo žluté karty udělit kartu červenou, protože se jednalo o zmaření zjevné brankové možnosti. Na základě nesprávné intervence VAR poté rozhodčí nesprávně pokutový kop odvolal," uvedl Příhoda.

Sudí Jan Machálek naopak podle komise správně nařídil penaltu pro Slavii v nedělním zápase v Českých Budějovicích (2:2) za to, že domácí Lukáš Havel v 50. minutě podrazil Jana Kuchtu. O několik sekund dříve se míč přitom odrazil od ruky slávisty Petra Ševčíka.

"Rozhodčí správně neodpískal přestupek, protože ruka byla nastřelena soupeřem v přirozené poloze vzhledem k pohybu těla," vysvětlil Příhoda, který souhlasil i s vyloučením českobudějovického Lukáše Skovajsy v 77. minutě za kopnutí Ondřeje Lingra do hlavy.