Sudetští Němci podle Posselta vkládají do českého předsednictví velké naděje

foto Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt přichází na sjezd sudetských Němců, 3. června 2022 v bavoském městě Hof.

Řezno (Německo) - Nadcházející české předsednictví Evropské unii se může plně spolehnout na podporu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Na tiskové konferenci v Řezně to před začátkem sudetoněmeckého sjezdu prohlásil nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Řekl, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu mají sudetští Němci od českého předsednictví velká očekávání. Posselt by rád sudetoněmecký sjezd uspořádal v Česku, pokud by to některé město nabídlo. Za symbolický by považoval rok 2025, kdy uplyne 80 let od vyhnání a odsunu Němců z Československa.

Posselt na tiskové konferenci před dnešním začátkem čtyřdenního sudetoněmeckého sjezdu řekl, že vkládá velké naděje do nacházejícího předsednictví, kterého se Česko ujme od července. "Máme plno očekávání a já vím, že český premiér Petr Fiala je přesvědčený Evropan," uvedl s tím, že končící francouzské předsednictví bylo spíše kampaní za znovuzvolení prezidenta Emmanuela Macrona.

V krizové době vyvolané ruským vojenským vpádem na Ukrajinu musí Evropa zůstat jednotná, což bude podle Posselta jedním z hlavních úkolů českého předsednictví. "České předsednictví proto budeme co nejvíce podporovat," řekl.

Pandemie nemoci covid-19, kvůli které se ze dne na den uzavřely hranice a přerušila vzájemná setkání, jasně podle Posselta ukázala, jak moc se Němci a Češi potřebují a jak významné společné vztahy jsou. "Mnoho lidí na obou stranách česko-německé hranice pocítilo, jak moc srostly naše vztahy od pádu železné opony v roce 1989. Covid byl brutální ránou, která nám ukázala, jak se potřebujeme," řekl Posselt.

Výběr bavorského Hofu u hranic s Českem, kde se letošní sjezd koná, je tak podle Posselta jedním ze symbolů úzkých vztahů. "Hof jsme si vybrali, protože je to středisko přeshraniční spolupráce," řekl. Poznamenal, že příští rok se sjezd uskuteční zřejmě v Řezně, které Posselt považuje rovněž za jedno z center německo-českých vztahů. V Řezně se konal sjezd naposledy v roce 2019.

Posselt věří, že brzy se uskuteční sjezd sudetských Němců také v Česku. Na sjezdu v Řezně v roce 2019 prohlásil, že situace k tomu ještě nedozrála, ale že během několika málo let by se tak stát mohlo. Pozvání nečeká od vlády, ale od nějakého českého města. "Když nás nějaké město pozve, abychom u nich sjezd měli, tak to uděláme," řekl Posselt ČTK. Přání na konkrétní město nemá. "Může to být jakékoli," uvedl Posselt, který ale nezastírá blízké vazby na Jablonec nad Nisou, ve kterém žil jeho otec. "Tam ale prostory k uspořádání sjezdu nejsou," poznamenal.

Posselt se zároveň pozastavil nad tím, jaké emoce v Česku vyvolává možnost uspořádání sudetoněmeckého sjezdu, protože již nyní se sudetští Němci účastní řady akcí v Česku, pořádají setkání rodáků či křesťanské poutě. "A nic se nestalo, nebyl nejmenší problém a vše bezvadně fungovalo," řekl s tím, že Češi a sudetští Němci urazili již dlouhou cestu k usmíření. "Jen ten termín sudetoněmecký sjezd doprovází iracionální strach," uvedl.

"Každý rok pracujeme na tom, abychom strašlivé události z naší minulosti přetavili v něco pozitivního," řekl. "Jsme připraveni sjezd v Česku uspořádat, přejeme si to, ale nikoho v Česku k tomu nutit nebudeme," uvedl. "Ale rok 2025, kdy bude 80 let od vyhnání, by byl dobrou příležitost ke sjezdu smíření," dodal.

Posselt rovněž zmínil, že jistá naděje na sjezd již dříve byla. "Bylo jedno české město, neřeknu jaké, které zájem mělo. Ale pak se vyměnil starosta," uvedl.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15.000 až 30.000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320.000 až 350.000 obyvatel někdejšího Československa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď