Sucho na severozápadě Čech se minulý týden prohloubilo

foto Sucho, rozpraskaná pastvina - ilustrační foto.

Brno - Vzhledem k vysokým letním teplotám a menší intenzitě srážek se v severozápadních Čechách v minulém týdnu prohloubila intenzita zemědělského sucha, tedy v půdě do hloubky jednoho metru. Nejvíc suchem trpí Ústecký kraj a zemědělci zde sčítají ztráty, dále severozápadní část středních Čech, Karlovarský kraj a částečně také Plzeňský a Liberecký kraj. Nepříznivá situace panuje i v Krkonoších a částečně v Podkrkonoší, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na portálu InterSucho.

V ostatních částech republiky odpovídá situace dlouhodobému průměru z let 1961 až 2010, s nímž vědci aktuální situaci porovnávají, někde je situace dokonce lepší. Zatímco v Ústeckém kraji je problém v hlubší vrstvě od 40 centimetrů do jednoho metru, v sousedním Karlovarském je v hloubce vody dost, ale chybí naopak v povrchové vrstvě.

Na zemědělské plodiny má sucho nejtvrdší dopad právě na severozápadě republiky, kterému se vyhnuly intenzivnější deště v květnu a v červnu. Nejhůře situaci vidí zemědělci, kteří fungují jako zpravodajové portálu, v okresech Ústí nad Labem a na Domažlicku, kde očekávají kvůli suchu ztráty na výnosech přes 40 procent. Mezi 30 a 40 procenty bude zřejmě nižší výnos na Lounsku a také na Hodonínsku. Na jižní Moravě sice pršelo od května proti předchozím letům nadprůměrně, ale mnohde přišly deště po suchém jaru pozdě. "Suchý březen a duben způsobil na řadě míst zasychání odnoží či schnutí celých rostlin," uvedli vědci. V dalších okresech kromě Blanenska hlásí zemědělci poškození mezi deseti a 30 procenty, podobná situace je v okresech na severozápadě Čech i v dalších okresech, kde se hospodaří v nížinách. Naopak například na Vysočině je poškození minimální.

V některých oblastech zemědělci čelí také příliš velkému mokru, nemohou vjet s technikou do polí, což může způsobovat snížení kvality obilí.

V dalších dnech předpokládají vědci zhoršování stavu sucha, a to výlučně v českých krajích, které už jsou nyní zasažené. Zlepšení by mohlo přijít po deštích, které modely předpovídají pro přelom tohoto a příštího týdne.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď