Su Ťij přijde o Wieselovu cenu amerického Muzea holokaustu

foto Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

Washington - Americké Muzeum holokaustu hodlá odebrat vyznamenání bývalé disidentce a nynější barmské vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na informaci washingtonského muzea. Rozhodnutí o udělení Ceny Elieho Wiesela bude přehodnoceno proto, že Su Ťij "náležitě nereagovala na masové vraždění muslimské menšiny Rohingů".

Su Ťij strávila pod domácím dohledem 15 let a za svůj boj proti vojenskému režimu dostala v roce 1991 Nobelovu cenu za mír. Na mezinárodní scéně je ale kvůli uprchlické krizi Rohingů stále silněji kritizována. Podle kritiků nevyjádřila s uprchlíky dostatečný soucit a aktivity armády přechází mlčením.

Barmská armáda zahájila proti Rohingům tažení loni v létě. Od té doby z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo asi 700.000 příslušníků této menšiny. Podle úterní informace vysoce postaveného představitele OSN etnické čistky v Barmě pokračují. Rohingové čelí dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Koncem února z odpovědnosti za genocidu obvinily Su Ťij tři nositelky Nobelovy ceny za mír. Íránka Širín Ebadíová, Mairead Maguireová ze Severního Irska a Jemenka Tavakkul Karmánová před tím navštívily uprchlický tábor Rohingů v Bangladéši.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď