Sturgeonová: Mandát ke skotské nezávislosti je větší než u brexitu

foto Ilustrační foto - Skotská premiérka Nicola Sturgeonová

Edinburgh - Mandát Skotska hlasovat o nezávislosti na Británii je silnější, než kdy byl mandát Británie hlasovat o odchodu z Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Na referendum teď není vhodná doba, reagoval britský premiér Boris Johnson.

"Skotský parlament má silnější mandát pro referendum o nezávislosti než měl britský parlament pro referendum o brexitu," uvedla premiérka. "Většina poslanců skotského parlamentu referendum podporuje, takže pokud bychom měli demokracii, pak by to mělo být respektováno," dodala.

Sturgeonová v úterý v projevu v Holyroodu prohlásila, že skotský parlament předloží návrh zákona o referendu o skotské nezávislosti s plánovaným datem 19. října 2023. Skotové už přitom jednou o setrvání ve svazku s Británií hlasovali: v roce 2014, tedy před britským odchodem z Evropské unie, jich 55 procent uvedlo, že chtějí zůstat součástí Británie.

Johnson dnes prohlásil, že v současnosti není vhodná chvíle pro další hlasování o skotské nezávislosti. Spojené království je podle něj silnější jako jako jeden hospodářský celek.

"Dlouhodobě zastáváme stanovisko, podle kterého se nedomníváme, že je vhodná doba na změnu ústavy," řekl Johnson novinářům na dotaz ohledně plánu Sturgeonové. "Naše ekonomika je o to silnější, že je pohromadě," dodal premiér.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď