Studie: Riziko přenosu viru snižuje už jedna dávka vakcíny Pfizer

foto Očkovací vakcína proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech - ilustrační foto.

Londýn - Jedna dávka vakcíny společností Pfizer a BioNtech proti covidu-19 snižuje počet bezpříznakových infekcí a může významně snížit riziko přenosu viru, uvádí dnes zveřejněná britská studie. Vědci analyzovali výsledky tisíců testů, které každý týden podstupují zdravotníci v Cambridgi, napsala agentura Reuters. Studie ještě čeká na odborný posudek.

"Výsledky naší studie poukazují na výrazné snížení míry pozitivních testů mezi asymptomatickými zdravotnickými pracovníky už po jedné dávce vakcíny Pfizer/BioNTech," uvedl Nick Jones, specialista na infekční nemoci z Cambridgské univerzitní nemocnice, spoluautor studie.

Vědci oddělili výsledky očkovaných a neočkovaných zaměstnanců. Ti bez vakcíny měli pozitivní testy v 0,80 procentech případů. Zdravotníci, kteří dostali očkování před méně než 12 dny, byli pozitivní na SARS-CoV2 v 0,37 procentech případů. Po více než 12 dnech od očkování mělo pozitivní test v průměru 0,20 procent zdravotníků.

"Je to skvělá zpráva. Vakcína Pfizer nejen poskytuje ochranu před onemocněním způsobeným SARS-CoV-2, ale také pomáhá předcházet infekci a snižuje možnost přenosu viru na ostatní," uvedl spoluautor studie Mike Weeks. "Musíme si ale uvědomit, že vakcína neposkytuje úplnou ochranu všem," dodává Weeks.

V Británii se od prosince 2020 očkuje přípravky Pfizer/BioNtech a AstraZeneca. První dávku očkovací látky proti covidu-19 už v 67milionové Británii dostalo skoro 18,7 milionu lidí, 700.000 z nich už obdrželo i druhou dávku. Chráněno je už mimo jiné až 95 procent starších lidí nad 70 let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď