Studenty z Prahy a komisaře pro EXPO přijal vládce Abú Zabí

foto Čeští studenti Gymnázia Jana Nerudy v Praze oplatili na konci října návštěvu žákům Future Leaders International Private School v Abú Zabí. Na snímku Na snímku generální komisař české účasti na výstavě Jiří František Potužník.

Čeští studenti Gymnázia Jana Nerudy v Praze oplatili na konci října návštěvu žákům Future Leaders International Private School v Abú Zabí.

Fotogalerie

Spolupráce dvou vícejazyčných středních škol je součástí projektu iniciovaného předsedou společnosti Al Mazrouei Group – Saifem Mubarakem Fadelem Al Mazrouei a Kanceláří generálního komisaře účasti ČR na EXPO 2020 v Dubaji.

„Tato spolupráce nám a našim studentům umožňuje poznat odlišnou kulturu, odlišnou mentalitu, jiný způsob výuky, a to vše na vlastní kůži, při osobní zkušenosti – to se v životě neztratí,“ uvedla Jana Wittbergrová, profesorka z Gymnázia Jana Nerudy.

Studenti z Prahy zvládli ve Spojených arabských emirátech bohatý program, jeho součástí byl mimo jiné i výlet do pouště. O něco mladší žáci Future Leaders International Private School navštívili Prahu a okolí letos na jaře.

Vrcholným zážitkem pobytu českých studentů byla pak bezesporu audience, u Jeho Výsosti šajcha Muhammada bin Zajda Nahajána, který je přijal ve svém paláci v Abú Zabí spolu s generálním komisařem účasti České republiky na EXPO 2020 v Dubaji. Při této příležitosti, která je součástí příprav národní účasti na první Světové výstavě v arabském světě, převzal šejk od komisaře bohatě iluminovanou ruční kopii latinského fragmentu Dalimilovy kroniky na pergamenu.

„Takzvaná Kronika králů jednak svou hodnotou odpovídá mimořádnému postavení jeho výsosti, za druhé symbolizuje českou historii a konečně vypovídá o kulturním a intelektuálním potenciálu českých zemí“, vysvětluje význam daru generální komisař Jiří František Potužník. „A naše účast na EXPO 2020 stojí především na prezentaci vzdělání, vědy a kultury.“

Po současné cestě českých studentů do Abú Zabí se vedení obou škol rozhodne, jakou formou bude ve spolupráci pokračovat. Už nyní se na obou stranách hlásí další školy, které mají zájem projekt rozšířit.

„Tématem EXPO je „Connecting Minds, Creating the Future“, což může být jen hezky znějící fráze, nebo skutečné propojení kultur v dobrém slova smyslu – a právě o to se snažíme,“ říká generální komisař Jiří františek Potužník. „Začali jsme s projektem před rokem a dnes ho na jedné straně zaštiťuje Ministerstvo školství v Abú Zabí a na druhé Odbor pro vzdělávání hlavního města Prahy.“

Vedle partnerství středních škol tým generálního komisaře podněcuje a vyjednává spolupráci na úrovni univerzit a vědeckých institucí. Ta by měla v ideálním případě pokračovat i po Světové výstavě, a proto k ní KGK přizvala i velvyslanectví České republiky v SAE. EXPO 2020 začíná 20. října 2020 a potrvá do 10. dubna 2021. Organizátoři očekávají více než 12 milionů příchozích a 25 milionů návštěv.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 20°C

Celá předpověď