Studentka liberecké univerzity slibuje revoluci v praní, místo prášku papírky

foto Petra Doubková představila 7. ledna 2022 v Liberci projekt Ecohaus - prací prostředek v papírku. Studentka liberecké univerzity se původně kanadský nápad snaží prosadit na českém trhu. Získala za něj i ocenění libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink.

Liberec - Revoluci v praní slibuje studentka Technické univerzity v Liberci Petra Doubková - prací prostředek v podobě malého papírku místo prášku, gelu nebo kapsle. Původně kanadský patent se studentka snaží prosadit na českém trhu pod názvem EcoHaus. Za projekt získala v soutěži start-upů liberecké univerzity cenu libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink spojenou s šekem na 25.500 korun. Na zahájení výroby to ale nestačí, proto rozjela kampaň na portálu Hit Hit.

Fotogalerie

"Prací prostředek v papírku je vyrobený v ultrakoncentrovaném množství a nalepený na celulóze. Složky jsou vybrané tak, aby nebyly toxické vůči přírodě a jsou natolik šetrné, že papírek lze použít i k ručnímu praní. Papírek neobsahuje žádný výplňový materiál, jako je například v prášcích, nebo vodu, která je v gelu," řekla dnes ČTK Doubková. Obsahuje jen účinné složky a jeden papírek velký zhruba jako vizitka díky tomu podle ní stačí na vyprání šesti až sedmi kilogramů prádla.

Díky vysoké koncentraci bez výplní a vody jsou prací papírky výrazně lehčí a skladnější než běžné prací prostředky, znamená to výrazně menší množství obalů, které jsou zátěží pro životní prostředí. Papírek se velmi rychle rozpouští i ve studené vodě, kterou promění v mírně zakalený gel, lze je tak použít i při praní při nízkých teplotách nebo ve studené vodě. "Kamarádi, kteří to vyzkoušeli, si to nemůžou vynachválit, protože nikde nejsou žádné stopy prášku, všechno se rozpustí a to prádlo je hebké. Vyperou lépe než s běžnými prostředky, které jsou tu k dostání," dodala.

Třiadvacetiletá studentka textilní fakulty chtěla původně vyvinout vlastní prací prostředek, při rešerších ale objevila, že podobný už má patent a lze ho koupit v Kanadě a USA. Rozhodla se ho proto přivést na český trh. Na rozjezd výroby potřebuje 450.000 korun, zatím má zhruba osm procent. V kampani na Hit Hit mohou lidé studentce na výrobu přispět, objednat si balíček s papírky na 60 praní nebo například poslat balíček s pracím prostředkem jako pozornost zdravotníkům, policistům, hasičům, ale také třeba seniorům. "Pokud se vyberou peníze navíc, chtěla bych pokračovat vlastním výzkumem a rozšířit nabídku třeba o aviváž v papírku nebo univerzální čisticí prostředky," dodala.

V soutěži start-upů Technické univerzity Liberec se letos představilo 11 projektů, porota ocenila šest z nich. Uspěl také například projekt "(A)TOP život" Inky Teschinské zaměřený na lidi s atopickým ekzémem. Porota ocenila mimo jiné i projekt hydroponického pěstování BeeHydro. "Letos se v soutěži nevyhlašovalo pořadí vítězů, každý ze šesti porotců zastupujících jednotlivé sponzory vybral svého favorita, jehož nápad se rozhodl podpořit," řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 23. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď