Studentka FAMU nominovaná na Oscara může získat trvalý pobyt v ČR

foto Studentka pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) vystoupila 15. ledna 2020 v Praze na tiskové konferenci k nominaci svého krátkometrážního animovaného filmu Dcera na cenu americké filmové akademie Oscar.

Praha - Studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva), jejíž film Dcera byl nominován na Oscara v kategorii krátký animovaný film, může získat trvalý pobyt v České republice. Předtím ale musí získat dlouhodobý pobyt, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kaščejevová, která má ruské občanství, je nyní v ČR na studijním pobytu. Novinářům řekla, že by v Česku ráda dál pracovala a že ji těší, že může Česko a katedru animované tvorby na FAMU reprezentovat.

Fotogalerie

Kaščejevová odlétá se svým filmem na festival Sundance, kde bude soutěžit i další český film SH_T HAPPENS, a připravuje nový film. "Podala jsem žádost na vývoj svého magisterského filmu. Pokračujeme s experimenty, bude to kombinace technologie stop motion, pixilace a práce s živými herci. Ano, chci si dávat stále těžší úkoly," řekla ČTK.

"Pokud je Česká republika v něčem velmocí, tak je to v oblasti hudby, literatury a filmu a jsem rád, že se dnes právě film hlásí hlasitě o slovo," řekl Zaorálek. Připomněl, že úspěchy slaví ve světě v poslední době především animovaný film a stojí za nimi Katedra animované tvorby na FAMU. Tu vede Michaela Pavlátová, která za svůj animovaný film Řeči, řeči, řeči byla v roce 1993 nominována na Oscara.

"Myslím si, že už všichni jsou přesyceni počítačovou animací, ´třidéčkem´, mám ráda ruční práci, když jsou vidět otisky rukou na loutkách. Je to dobrý trend, mám z toho velkou radost," uvedla autorka filmu. "Těší mě, že mohu reprezentovat Českou republiku, naši katedru (animované tvorby na FAMU). Od prvního ročníku nám dovolují svobodu, můžeme experimentovat, zkoušet i bláznivé věci, které nás napadnou, a děkuji za to, že mohu v takové atmosféře tvořit," doplnila.

Podle Zaorálka se její trvalý pobyt v ČR už vyřizuje. "Jsme domluveni s ministerstvem vnitra, že jsme schopni celý proces absolvovat. Paní Kaščejevová musí dodat pár věcí, zrovna jsem jí tady dnes přinesl jeden papír," řekl Zaorálek.  

Producent filmu Dcera Martin Vandas uvedl, že účast či případný úspěch v Sundance může "v hlavách akademiků ještě leccos změnit". I soutěž na Sundance je součást promo k filmu. "Na propagaci filmu teď denně pracuje deset lidí, jednáme s novináři, máme osobní jednání s lidmi, kteří o film projevili zájem," uvedl. Do Los Angeles Kaščejevová odlétá asi 3. února, vyhlašování Oscarů je 9. února.

Vandas také připomněl, že úspěch filmu ve světě by nebyl možný bez podpory Státního fondu kinematografie. Rozpočet snímku byl asi 750.000 korun a fond přispěl 390.000 korun. Ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková dnes uvedla, že na vývoj a výrobu českého animovaného filmu fond každoročně navyšuje sumu, kterou ho podpoří. V roce 2013 to bylo 8,6 milionu korun a letos to bude 48 milionů korun. "Dcera je v top five, Nabarvené ptáče je v top ten (nominací na Oscara), Takové filmy nelze natočit bez státní podpory, tam nedáte product placement," připomněla další úspěch českého filmu ve světě.

Fond kinematografie dává ročně na podporu tuzemské filmové tvorby 300 milionů korun a na filmové pobídky 800 milionů korun; loni stát na pobídky pro obrovský zájem zahraničních filmařů točit v Česku přidal 500 milionů korun. V rámci pobídek se v ČR točil i film králíček Jojo, který aktuálně posbíral šest nominací na Oscara včetně nominace pro českou scénografku Noru Sopkovou.

Oproti jiným zemím jako třeba Polsko nebo Maďarsko však má český fond podle Bezděk Fraňkové málo peněz na propagaci filmu právě ve chvíli, kdy sklízí první úspěchy ve světě a je třeba ho dále propagovat.

Kaščejevová se narodila v Tádžikistánu a studovala v Moskvě hudbu. Na FAMU pokračuje v magisterském studiu. Je občankou Ruské federace. Již v minulosti získala za film To Accept ocenění na festivalu v Cannes.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď