Studenti architektury smontovali boudy pro KRNAP

foto Jedna z takzvaných útulen, které představili studenti architektury 17. ledna 2019 na nádvoří Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Šest domečků pro pocestné, které v horách zastihne špatné počasí, bude od léta sloužit na území Krkonošského národního parku (KRNAP). Studenti je sami navrhli a postavili. Jde o další z řady projektů, které mají za cíl přiblížit studenty architektury reálné stavební práci, v minulosti už navrhli lávky a schodiště.

Praha - Šest domečků pro pocestné, které v horách zastihne špatné počasí, navrhli a sami postavili studenti architektury ČVUT v Praze. Výsledky svojí práce dnes představili před budovou fakulty v Dejvicích, od léta budou boudy sloužit na území Krkonošského národního parku (KRNAP). Jde o další z řady projektů, které mají za cíl přiblížit studenty architektury reálné stavební práci, v minulosti už navrhli lávky a schodiště.

Fotogalerie

Na prostranství před budovou fakulty týmy studentů samy stavěly boudy podle vlastních návrhů od poloviny prosince. "Myslím, že je strašně důležité, že studenti mají možnost realizovat to, co sami navrhnou, a že to je ojedinělá příležitost. Stejně důležité je, že projekty, které sami navrhnou, nebudou potom rozebrány na dřevo, ale že budou sloužit," uvedl děkan fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus. "Všechny jsou mnohem bytelnější než můj srub na Sázavě," okomentoval domečky rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Interiér jedné z takzvaných útulen, které představili studenti architektury 17. ledna 2019 na nádvoří Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Šest domečků pro pocestné, které v horách zastihne špatné počasí, bude od léta sloužit na území Krkonošského národního parku (KRNAP). Studenti je sami navrhli a postavili. Jde o další z řady projektů, které mají za cíl přiblížit studenty architektury reálné stavební práci, v minulosti už navrhli lávky a schodiště.

Přiblížit studenty reálné práci "rukama" byl jeden z hlavních cílů projektu, který financoval KRNAP. Většina návrhů je jednopatrová, jeden připomíná posed. Dva z šesti týmů uznaly za vhodné v boudě navrhnout a postavit patro, aby se tam vešlo více nocležníků. Jedna budka je vyrobena z kovu a její kruhový půdorys kopíruje kruhová lavice. Další připomíná vesmírnou sondu.

Na nádvoří Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze představili studenti 17. ledna 2019 prototypy takzvaných útulen do Krkonoš, které sami navrhli a postavili. Šest domečků pro pocestné, které v horách zastihne špatné počasí, bude od léta sloužit na území Krkonošského národního parku (KRNAP). Jde o další z řady projektů, které mají za cíl přiblížit studenty architektury reálné stavební práci, v minulosti už navrhli lávky a schodiště.

Výsledky práce studentů budou moci od léta využít návštěvníci krkonošského parku na křížení pěších tras například v situacích, kdy nebudou moci z důvodu špatného počasí pokračovat v cestě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď