Strůjce rwandské genocidy Théoneste Bagosora zemřel ve vězení v Mali

foto Bývalý plukovník Théoneste Bagosora byl uznán Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu (ICTR) vinným z genocidy a odsouzen k doživotnímu vězení. Bagosora vedl hutuské milice.

Bamako (Mali) - Strůjce rwandské genocidy zemřel ve vězení v Mali. Informovala o tom agentura Reuters. Bývalý plukovník Théoneste Bagosora v roce 1994 prakticky velel rwandské armádě v prvních dnech masakrů, při kterých radikální Hutuové během sto dnů od dubna do června podle OSN povraždili 800.000 Tutsiů a umírněných Hutů. Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu (ICTR) ho odsoudil na 35 let vězení.

"Je to potvrzeno. Bylo mu přes 80 let, byl vážně nemocný, měl srdeční potíže. Byl několikrát hospitalizován a prodělal tři operace. Dnes zemřel na klinice," řekl agentuře Reuters zdroj z malijské vězeňské správy. Podle druhého zdroje potvrdil Bagosorovu smrt bamacký odvolací soud.

Příslušník kmene Hutu Bagosora byl v době od 6. do 9. dubna 1994 ředitel kabinetu na ministerstvu obrany a v tu dobu tak nejvyšší vojenskou autoritou v zemi. Ministr obrany byl tehdy v zahraničí a náčelník generálního štábu armády nedlouho předtím zahynul při pravděpodobném atentátu na letadlo s rwandským hutuským prezidentem Juvénalem Habyarimanou. Tento incident genocidu rozpoutal.

Někdejší velitel Pomocné mise OSN ve Rwandě (UNAMIR) generál Romeo Dallaire označil Bagosoru za "hlavního strůjce" zabíjení a uvedl, že mu bývalý plukovník vyhrožoval smrtí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 -1°C

Celá předpověď