Strongmani v U. Hradišti přenášeli závaží vážící přes 300 kg

foto Závod Strongmanů, 6. července 2018 v Uherském Hradišti. Vojtěch Bouček v disciplíně Sled Pull (tažení saní).

U. Hradiště - Přenášení hrazdy vážící 330 kilogramů, dvou takzvaných kufrů, z nichž každý váží 135 kilogramů, či přetáčení obří pneumatiky o váze 450 kilogramů dnes předvedli siláci v Uherském Hradišti. Konal se tam závod Strongmanů. Zájem o zápolení silných mužů roste, řekl dnes ČTK zakládající člen Strongman týmu Morava a předseda České národní federace strongman Martin Motáň.

Muži měřili své síly v pěti disciplínách, také v tažení saní s nákladem 315 kilogramů a zvedání osy vážící 125 kilogramů. Podle Motáně si nejvíce síly vyžaduje zřejmě nošení takzvaných kufrů. "Trhají mozoly z rukou do krve, ale i o tom je Strongman závod. Nejhorší na techniku je pneumatika, závodník nezvedá celou váhu 450 kilogramů, ale opře se do ní a pod určitým úhlem ji tlačí, aby ji přemístil na druhou stranu," uvedl Motáň, který se svým bratrem Miroslavem uspořádal první závody Strongmanů na Moravě v roce 2012 ve Šternberku.

Úroveň závodů se podle něj zvyšuje. "Na prvních závodech byly kufry asi 110 kilogramů, teď se běžně pohybují 130 až 150 kilogramů," uvedl Motáň. V republice je registrovaných asi 30 závodníků. Nejlepší z nich postupují do profesionální ligy. Většina závodníků podle Motáně dříve dělala nějaký silový sport či navštěvovala posilovnu.

Závod Strongmanů, 6. července 2018 v Uherském Hradišti. Lukáš Kadlec v disciplíně Super Yoke. Jedním z nich je i Vojtěch Bouček zastupující klatovský oddíl, který se závoděním začal teprve loni. "Chodil jsem do fitka, potkal jsem tam Lukáše Kadlece, který mě k tomu přitáhl," řekl dnes ČTK Bouček, kterého lákalo, že jde o jeden z nejtěžších sportů. Trénuje třikrát týdně, před závody si však dává týdenní odpočinek. Přestože se jeho hranice posouvají, je si vědom toho, že je třeba být vzhledem k náročnosti opatrný. "Je důležité se pořádně protáhnout, hodně pít, důležitý je přísun cukrů. Používají se bandáže, je třeba chránit klouby, protože šlachy praskají, svaly se trhají, je to nebezpečné," uvedl Bouček.

Podle Kadlece je důležitá nejen síla, ale také technika. "To je 60 procent úspěchu. Pilujeme techniku. Všechno se musí dělat s rozumem, nechvátat na to, síla přijde časem," řekl dnes ČTK Kadlec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 1:00 4°C

Celá předpověď