Stromem roku 2020 je jabloň v Machově na Náchodsku

foto Titul Strom roku 2020 získala jabloň u Lidmanů v Machově na Náchodsku (na snímku z 16. října 2020). Ovocný strom zvítězil poprvé.

Brno - Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince u Lidmanů v Machově na Náchodsku, ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončily lípy v Hřebenech na Sokolovsku, třetí je dub Hugo z Lednice na Břeclavsku. Anketu pořádala už podevatenácté Nadace Partnerství. Výsledky dnes vyhlásila on-line.

Fotogalerie

V anketě hlasovalo více než 5800 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 2200, v pořadí druhým památným lípám dalo hlas zhruba 1000 lidí.

Vítězná jabloň, kožená reneta zimní, přes sedm dekád stíní návštěvníkům hostince u Lidmanů v Machově u polských hranic. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.

Strom do ankety přihlásila místní akční skupina Stolové hory spolu s obcí, školami, zahrádkáři a dalšími spolky a s podporou syna majitele původního hostince u Lidmanů, který ji vlastnoručně vysadil po konci 2. světové války. "Jabloň po několika letech od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Tatínek nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit," uvedl Jaroslav Lidman.

Vítězný strom bude odborně ošetřen a bude reprezentovat Česko v mezinárodní anketě Evropský strom roku.

Titul Strom roku 2019 získala Chudobínská borovice rostoucí nad břehem vírské přehrady na Žďársku. V anketě loni hlasovalo přes 16.000 lidí, kteří také vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Vítěznému stromu dalo hlas téměř 4400 lidí. Chudobínská borovice se následně stala i Evropským stromem roku, do Česka zamířil tento titul poprvé v desetileté historii ankety.

Oceněná jabloň je symbolem pospolitosti

Jabloň se zakřiveným kmenem u penzionu s restaurací U Lidmanů v Machově Lhotě, která je nyní částí obce Machov na Náchodsku, stojí sedm desetiletí. Ode dneška se může pyšnit titulem Strom roku 2020. Ovocný strom je obsypán jablky, kolem jsou stoly se židlemi, jen hosté chybí. Nebýt epidemie koronaviru, o víkendech za pěkného počasí by "letní zahrádku" zřejmě ještě využívali k posezení turisté i ubytování, řekl dnes ČTK majitel penzionu a vítězného stromu Petr Šturm. Ocenění přivítal a doufá, že jabloň starobylé odrůdy, se stane dalším turistickým cílem v oblasti.

"Není to běžná jabloň s rovným kmenem, ten má trochu do boku. Teď, jak se o ní více mluví, si uvědomujeme, že je svým způsobem zajímavá a krásná," řekl ČTK Šturm. Kdyby mu jabloň přihrála v budoucnu zákazníky, nezlobil by se. Podle něj je ale otázkou, jestli si vůbec po zlepšení situace kolem covidu-19, třeba za půl roku, na strom roku někdo vzpomene.

Vítězná jabloň, která postupuje do mezinárodního kola soutěže o Evropský strom roku, získá poukaz na arboristické ošetření. "Myslím, že odborné ošetření potřebuje, nevypadá, že by tu měla být dalších 70 let. I když má jablek stále dost, z našeho laického pohledu není v nejlepší kondici," řekl ČTK Šturm.

Ocenění Strom roku 2020 je podle něj potvrzením toho, že pro řadu lidí z obce i okolí, je tato jabloň symbolem pospolitosti a sousedského života. Získala v anketě 2191 hlasů, hlasovalo více než 5800 lidí.

"Funkci má hlavně slunečníkovou, dělá stín hostům. V naší hospodě se scházejí i myslivci, hasiči, včelaři, takže spolkovou funkci to tady má. A když je pěkně, sedí se pod jabloní," řekl ČTK Šturm, který nápad na nominaci stromu do ankety přivítal.  

Vítěznou jabloň přihlásila do soutěže Místní akční skupina Stolové hory spolu s obcí, školami, zahrádkáři a dalšími spolky a s podporou syna majitele původního hostince u Lidmanů. Původní majitel ji vlastnoručně vysadil po konci druhé světové války, uvedli v tiskové zprávě pořadatelé ankety. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.

Současný majitel plánuje očesat jabloň v nejbližších dnech. Jablka z ní se prý nejlépe hodí k dalšímu zpracování, například do štrúdlu, který by opět rád nabízel hostům. Také na penzion tvrdě dopadla vládní opatření proti šíření koronaviru. "Ubytování na říjen máme stornované, to samé platí o svatbách. Letos ztratíme tři až čtyři měsíce, které jsou výdělečné. Odepsali jsme duben, květen a teď říjen a počítám, že ztratíme i prosinec," řekl ČTK Šturm, který koupil objekt před šesti lety.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 1:00 23°C

Celá předpověď