Stříž nepodá dovolání v kauze CASA, stíhání Parkanové definitivně končí

foto Ilustrační foto - Pražský městský soud pokračoval 13. května v projednávání kauzy exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. V souvislosti s armádní zakázkou na dodávku vozů Tatra viní obžaloba Bartáka z přijímání úplatku a Smrže z pokusu o podvod. Jako svědkyně před soudem vystoupila bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (na snímku).

Praha/Brno - Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se rozhodl nepodat dovolání v kauze nákupu armádních letounů CASA. Uvedl to dnes v tiskové zprávě. Stíhání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) i jejího podřízeného Jiřího Staňka tak definitivně končí. Soudy loni dvojici pravomocně osvobodily, podat dovolání navrhovalo pražské vrchní státní zastupitelství. Trestní kauza se táhla téměř deset let. Parkanová i Staněk mohou po státu žádat odškodné za nezákonné stíhání. Parkanová dnes ČTK bez dalších podrobností řekla, že vedle odškodného se bude domáhat omluvy. Úřad pro ochranu osobních údajů také Parkanové vrátil pokutu, kterou jí uložil za zveřejnění svědeckých výpovědí.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) sdělilo, že pro podání dovolání v neprospěch obviněných nejsou splněny zákonné podmínky a že by dovolání nemohlo vést ke změně závěrů soudů. "Nejvyšší státní zástupce nemá pochybnosti o tom, že trestní stíhání bylo ve věci vedeno důvodně, stejně tak důvodně byla ve věci i podána obžaloba na oba obviněné, která se opírala o rozsáhlý důkazní materiál," napsala instituce.

"Zároveň však nezbývá než akceptovat skutkové závěry soudů, že po celkově provedeném dokazování je dána pochybnost o stanovení přiměřené ceny uvedených letounů. Z toho vyplývá, že nelze jednoznačně určit výši škody, která měla být trestným činem způsobena," vysvětlilo NSZ. Soudy zkritizovaly posudek od firmy American Appraisal, o nějž se opírala obžaloba, jako nepřesvědčivý a metodicky i věcně nesprávný.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi. Obžaloba tvrdila, že stroje byly vinou Parkanové a ředitele ministerské sekce vyzbrojování Staňka předražené. Státní zástupce se snažil prokázat, že dvojice způsobila škodu ve výši zhruba 818 milionů korun, protože nenechala zjistit obvyklou cenu strojů. Podle pravomocného rozsudku ale státu žádná škoda nevznikla a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem.

Obžalovaní čelili stíhání od roku 2012, vinu od počátku odmítali. Parkanová k soudu nikdy osobně nedorazila, a k věci tak veřejně nevypovídala. Staněk se naopak důsledně chodil hájit osobně.

Státní zástupce Jan Kořán podal obžalobu v roce 2015, a to pro zneužití pravomoci veřejného činitele a pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Pro Staňka žádal pětileté vězení a pětimilionový trest, pro Parkanovou chtěl dvouletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest. Pro oba se domáhal také zákazů činnosti.

K motivům údajné trestné činnosti obžaloba tvrdila, že Parkanová se chtěla zavděčit Topolánkovi, aby ji nevyhodil z vlády, a Staněk se chtěl stát šéfem sekce vyzbrojování, kterou vedl jen jako pověřený řízením. Soudy to označily za nesmysl.

Kořán si opakovaně stěžoval na to, jakým způsobem vedla hlavní líčení soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová. Podle něj proces nepřiměřeně protahovala. Odvolací senát ale v případu žádné zásadní průtahy neshledal.

NSZ se dnes vyjádřilo i ke kvalitě rozsudku obvodního soudu: odůvodnění rozhodnutí je podle něj "značně zjednodušené a místy ne zcela přesvědčivé". "Nicméně kvalita odůvodnění soudního rozhodnutí není ze zákona důvodem pro podání dovolání a věcně nelze dovodit, že by rozhodnutí soudů ve svém důsledku byla učiněna ve zjevném rozporu s obsahem provedených důkazů, nebo že by ve věci nebyly nedůvodně provedeny podstatné důkazy," podotklo.

Parkanová zareagovala na rozsáhlou medializaci případu tím, že v roce 2013 zveřejnila na svém webu záznamy výpovědí svědků, například bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) nebo exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Úřad pro ochranu osobních údajů jí za to uložil pokutu 16.000 korun, kterou následně potvrdil i Městský soud v Praze. Exministryně ale poté uspěla s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu a dnes ČTK sdělila, že úřad jí nakonec zaplacenou pokutu vrátil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď