Střevo tour 2010 doporučuje preventivní kolonoskopické vyšetření

foto Na II. interní klinice olomoucké fakultní nemocnice realizují nové moderní metody programu prevence rakoviny tlustého tlustého střeva. Na snímku speciální vyšetření konečníku a tlustého střeva novou technikou , tzv. koloskopií.

Roadshow Střevo tour 2010, startující v únoru v České republice, má za úkol upozornit na alarmující výskyt nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku v ČR a propagovat preventivní kolonoskopické vyšetření.

"Poprvé bude mít česká veřejnost možnost získat na vlastní oči důležité informace o jednom z největších nádorových zabijáků. Maketou o rozměrech devět krát čtyři metry mohou lidé projít jako tunelem a prohlédnout si, jak vypadá tlusté střevo uvnitř. Uvidí zdravou sliznici a i chorobné útvary na ní," řekla Pavla Šlosserová, ředitelka občanského sdružení Onkomaják, jež kampaň s Nadací VIZE 97 pořádá.

Kampaň startuje 11. února v pražském nákupním centru Nový Smíchov, kde bude do 19. února. Následovat budou například Plzeň, Liberec, Ústí nad Labem, Olomouc či Pardubice. Kampaň je plánována na dva roky.

O programu roadshow informují nové internetové stránky kampaně www.Strevo-tour.cz.

České republice patří společně s Maďarskem světový primát ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Česká republika je jedničkou v počtu případů tohoto nádorového onemocnění na sto tisíc obyvatel. Riziko onemocnění kolorektálním karcinomem výrazně stoupá po 50. roce života. Rakovina tlustého střeva a konečníku nemá jedinou příčinu, ale je způsobena vzájemně se ovlivňujícím působením dědičných předpokladů a vnějších faktorů.

Důležitou prevencí všech pacientů po 50. věku života je vyšetření. Test okultního krvácení je zdarma k dispozici u praktických lékařů nebo gynekologů. Po 55. roce života se doporučuje preventivní kolonoskopické vyšetření. Vyšetření obvykle provádějí chirurgické nebo specializované proktologické ambulance v okresních a krajských nemocnicích. Na kolonoskopické vyšetření je potřebné se předem objednat u akreditovaného gastroenterologického pracoviště. Vyšetření se opakuje po 10 letech. Své o tom říká i kreslíř Petr Urban na videozáznamu, který je dostupný na www.kolorektalni-karcinom.cz.

Většina lidí se těchto vyšetření bojí nebo jejich význam podceňuje. Čím dříve se rakovina odhalí, tím větší je šance na úplné vyléčení.

Pro zvýšení povědomí o tomto onemocnění a možnostech prevence byly vytvořeny stránky www.kolorektalni-karcinom.cz. Další informace na www.Strevo-tour.cz a www.onkomajak.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 17:00 -4°C

Celá předpověď