Střety vojsk u Rakovníka v roce 1620 připomněla rekonstrukce

foto Události z roku 1620 připomenul dobový vojenský tábor a rekonstrukce dobytí kostela sv. Jiljí na západním předměstí Rakovníka, 29. října 2022, Rakovník.

Rakovník - Střety císařských a stavovských vojsk u Rakovníka v roce 1620 v sobotu na rakovnickém letišti připomněla rekonstrukce. Zapojilo se přes sto dobových postav, z nich bylo asi 70 bojujících. Akce pokračuje i v neděli, na programu je například dopolední ukázka fungování dělostřelecké reduty, řekla ČTK Kateřina Blažková z Muzea T. G. M. Rakovník.

Fotogalerie

Rekonstrukci střetů včetně dobytí kostela sv. Jiljí a ukázku dobového vojenského tábora včetně kuchyně či dobového lékařství sledovalo přes 700 návštěvníků. Na programu byla i divadelní představení a koncerty. Replika reduty (opevnění) stojí vedle letiště. Loni ji dobrovolníci postavili v rámci experimentu za jeden den. "Tuto repliku právě využijeme zítra (v neděli) k ukázce dobytí takového opevněného postavení," popsala Blažková.

Příprava akce nazvané 1620 Cesta k porážce začala už v roce 2018. Organizátoři ji původně chystali na 400. výročí události, avšak v důsledku pandemie se nakonec museli zaměřit především na připomínání v online prostoru. Vzniklo několik dokumentů a konaly se online přednášky. Přípravy pak pokračovaly dál, naplno od letošního ledna.

Stavovská a císařská vojska se opakovaně střetla v Rakovníku a okolí 27. října až 6. listopadu roku 1620. Nejednalo se přímo o otevřenou bitvu, ale spíše o desetidenní "poziční šarvátky", které nijak zásadně nezasáhly město. "Oni si vybudovali i linii polních opevnění a nějakým způsobem se tady navzájem provokovali, snažili se vyprovokovat k nějaké otevřené bitvě, ale nepovedlo se. Vždy z těch opevněných pozic vyjelo pár mušketýrů, postříleli se, a zase zajeli do pozic," doplnila Blažková.

Podle ní stavovským vojákům dlužili velitelé žold a císařským se nedostávalo proviantu, protože je nemohl najít v mlze, proto mezi veliteli byla velká nervozita. Poté se po nerozhodném výsledku vydaly obě armády do Prahy. Na Bílé hoře pak 8. listopadu bylo zřejmě kvůli absolutnímu vyčerpání a demotivaci stavovských vojáků rozhodnuto o konci českého stavovského povstání. Celoevropský válečný konflikt, třicetiletá válka, skončila uzavřením Vestfálského míru v roce 1648.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď