Střety v Afghánistánu a zbloudilý nálet NATO si vyžádaly 70 obětí

foto Ilustrační foto - Bezpečnostní síly přijíždějí na místo útoku Talibanu v metropoli Kábulu.

Kábul - Sedm desítek obětí si od pondělního večera v Afghánistánu vyžádaly útoky radikálního hnutí Tálibán, střety ozbrojenců s bezpečnostními silami a zbloudilý nálet NATO, při němž zemřelo devět afghánských policistů a dalších 14 utrpělo zranění, informovala agentura AP s odvoláním na afghánské oficiální zdroje. Činitelé afghánských bezpečnostních sil a NATO už zahájili společné vyšetřování; NATO zprávy o zabitých policistech označilo za "zatím neprokázané".

V pondělí večer Tálibán zaútočil na vojenské kontrolní stanoviště v západní provincii Faráh, kde zabil čtyři vojáky a šest dalších zranil. Při následném střetu, do nějž se zapojilo i afghánské letectvo, bylo zabito 19 ozbrojenců Tálibánu a dalších 30 utrpělo zranění. Boj trval několik hodin, ale nyní už je situace pod kontrolou.

Ve východní provincii Lógar byly zabity čtyři ženy a zraněny čtyři děti při přestřelce mezi ozbrojenci Tálibánu a afghánskými vojáky. Úřady nyní prověřují, kdo má civilní oběti na svědomí.

Při dalším útoku v provincii Lógar napadli bojovníci Tálibánu policejní kontrolní stanoviště a rozpoutali prudkou přestřelku, kvůli které policie volala o pomoc a posily. Do bojů se vložily síly NATO, které v oblasti provedly nálet, při němž bylo podle afghánských zdrojů omylem zabito devět policistů a 14 dalších zraněno.

Mluvčí NATO Martin O'Donell nálet potvrdil s tím, že zprávy o zabitých policistech jsou zatím neprokázané a NATO bude incident dále vyšetřovat. Při tomto střetu bylo podle afghánských zdrojů zabito zhruba 30 bojovníků Tálibánu; samotný Tálibán žádný ze zmíněných útoků nekomentoval a nepotvrdil bilanci.

Ozbrojenci Tálibánu zesílili útoky po celé zemi od roku 2014, kdy v zemi NATO a Spojené státy formálně ukončily bojovou misi. V noci na dnešek napadl Tálibán policejní kontrolní stanoviště ve východní provinci Ghazní, při němž zabil čtyři policisty a pět dalších zranil.

V neděli padli v Afghánistánu tři čeští vojáci při hlídce několik kilometrů od spojenecké základny Bagrám. Současně s nimi byli při útoku sebevražedného atentátníka vážně zraněni afghánští a američtí vojáci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 26. května 2019

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď