Počet mrtvých z Las Vegas se zvýšil na 59, další bojují o život

foto Vyšetřovatelé na místě masakru v Las Vegas.

Las Vegas - Bilance obětí nedělního masakru v Las Vegas se zvýšila na 59 mrtvých a 527 zraněných, dalších 45 lidí je podle zdravotníků v nemocnicích v kritickém stavu. Čtyřiašedesátiletý vrah Stephen Paddock měl u sebe v hotelovém pokoji více než deset zbraní. V domě v seniorské komunitě ve městě Mesquite, kde v posledních měsících žil, policisté objevili dalších 19 zbraní. Motivy jeho činu vyšetřovatelé stále neznají. Místní šerif Joseph Lombardo uvedl, že policie svým rychlým zásahem zachránila stovky dalších životů.

Střelcův bratr médiím řekl, že Paddock byl milionářem, který jmění vydělal investicemi do nemovitostí a vášnivě se věnoval hazardním hrám. Násilné sklony neprojevoval a o politiku či náboženství se nezajímal. Policisté se nedomnívají, že by šlo o čin spjatý s teroristickou organizací Islámský stát, která se k útoku přihlásila.

Paddock měl při sobě dvě zařízení, která umožňují upravit poloautomatickou zbraň na plně automatickou zajišťující rychlejší střelbu, uvedla agentura AP. Na rozdíl od poloautomatické zbraně s ní není nutné pro každý výstřel mačkat spoušť, kterou lze pouze držet a vystřelit i více než 400 nábojů za minutu. Zbraň vybavená tímto zařízením technicky zůstává poloautomatickou, a tudíž legální. Podle šerifa Lombarda střílel nepřetržitě po dobu devíti minut.

Šerif dodal, že Paddock umístil před svůj hotelový pokoj a také do něj kamery. Policie záběry vyhodnocuje. Je rovněž v kontaktu s Paddockovou přítelkyní na Filipínách.

Prezident Donald Trump dnes odmítl útok v Las Vegas označit za teroristický. Střelce označil za chorého a vyšinutého muže. Připustil, že časem nastane debata o zákonech regulujících držení střelných zbraní. V Kongresu se ale připravuje zákon, který má naopak omezení prodeje či držení zbraní zmírnit.

Ani masakr v Las Vegas nepovede ve Spojených státech ke zpřísnění přístupu ke střelným zbraním, je přesvědčen německý tisk. Na to, aby se něco změnilo, je podle něj zbrojařská lobby příliš silná. Značná je rovněž neochota Američanů diskutovat o skutečných příčinách problému.

Na nedělním koncertě v Las Vegas byla přítomna britská tenistka Laura Robsonová. Svěřila se, že je v šoku, ale v pořádku. Jeden z nejděsivějších zážitků v životě podle vlastních slov prožila i vicemistryně světa a stříbrná olympijská medailistka ve skoku o tyči Sandi Morrisová. Ta strávila zhruba pět hodin zamčená v protější budově. Na country festivalu, kde se masakr odehrál, byl také bývalý plavec Michael Phelps. Navštívil ho ale v pátek, na nedělní koncert nedorazil.

Uprostřed masakru se objevil bezpočet obětavých a hrdinských činů, jež zachránily mnoho životů. Dvaačtyřicetiletý veterán americké armády, který sloužil v Iráku jako odstřelovač, se hned začal starat o zraněné. Mezi diváky na koncertu byla také Anna Kupchyanová, která vděčí za život muži, kterého poznala jen jako Zacha. Ji a zhruba dalších devět lidí zahnal do přívěsu, který sloužil jako toaleta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď