Střelec z floridské školy byl podle AP násilník i v minulosti

foto Policisté a příbuzní studentů střední školy v Parklandu na Floridě v USA, kde došlo ke střelbě.

Parkland (USA) - Devatenáctiletý Nikolas Cruz, který ve středu střílel na floridské střední škole a zabil 17 lidí, se v minulosti choval agresivně ke své bývalé přítelkyni a byl po určitou dobu v péči psychiatrické kliniky. Uvedla to dnes agentura AP. Jeden ze studentů, kterého AP citovala, řekl, že Cruz byl ze školy v Parklandu vyloučen v minulém školním roce po rvačce a přešel na jinou školu v tomtéž floridském okresu Broward. Cruz se porval s novým přítelem dívky, s níž předtím chodil, a škola ho vyloučila z kázeňských důvodů.

Úřady v okrese Broward vědí, že Cruz byl po určitou dobu v péči psychiatrické kliniky. Více než rok tam ale už nedocházel.

Stejně jako bratr Zachary byl Nikolas adoptivním dítětem. Jeho adoptivní matka Lynda Cruzová zemřela loni v listopadu na zápal plic a adoptivní otec před několika lety na infarkt. Podle rodiny byli bratři po úmrtí Lyndy Cruzové v péči rodinného přítele. Nikolas tam ale nebyl spokojen a přestěhoval se k jiné rodině na severu okresu Broward. Podle rodinného právníka tito lidé věděli, že má Cruz poloautomat AR-15 a přinutili ho umístit zbraň do zamykatelné skříně. Cruz od ní měl ale klíč.  

Policie se zajímá o Cruzovy kontakty na sociálních sítích. Podle policejního velitele Scotta Israele jsou některé z Cruzových materiálů "velmi znepokojující".

Podle stanice CNN existují na internetu videa připisovaná člověku jménem Nikolas Cruz. Říká na nich "chci se svou AR-15 střílet lidi," "Chci umřít při zabíjení tun lidí," "Zabiju policisty, jakmile půjdou po dobrých lidech". Na jedné fotografii na instragramu Cruz pózuje s pistolí před obličejem, na jiné má přes tvář šátek a ukazuje nůž.

CNN uvedla s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování, že Cruz si koupil pušku AR-15 loni a prošel kontrolou, která se při nákupu zbraně v USA provádí.

Jeden ze studentů Daniel Huerfano, jemuž se podařilo z místa střelby utéct, řekl, že Cruze poznal podle fotografie na instagramu, na níž Cruz pózoval s puškou před obličejem. Huerfano si ho pamatuje jako nesmělého studenta. "Byl zvláštní, spíš samotář," řekl o něm.

Dakota Mutchler byl Cruzovým přítelem, dokud byl na škole, ale po vyloučení se s ním nestýkal. "Postupně byl stále větší podivín," řekl o něm. Vybavil si, že se Cruz na instagramu zabýval tématem zabíjení zvířat. Svěřil se mu, že na dvoře svého domu trénuje střelbu z brokovnice. "Začal docházet za jednou mou známou a vyhrožovat jí, takže jsem to s ním skončil," řekl Mutchler.

Sedmnáctiletá Victoria Olveraová řekla, že se na škole říkalo, že jestli tam někdo bude střílet, bude to právě Cruz. Také někteří učitelé podle stanice Fox News řekli, že existovaly "varovné signály". Učitel matematiky Jim Gard řekl, že škola učitelům rozeslala e-maily, aby Cruz nebyl do školy vpouštěn s batohem. "Byly s ním loni problémy, vyhrožoval studentům, myslím, že ho požádali, aby z prostor školy odešel," řekl Gard k situaci po Cruzově vyloučení.

Vedení dotčené školy si není vědomo, že by někdo škole vyhrožoval. "Nic nás nevarovalo, žádné telefonáty nebo hrozby," řekl Robert Runcie z vedení škol v okrese Broward. Škola zůstane do konce týdne zavřená.

Cruz přišel ke škole odpoledne s poloautomatem AR-15 a začal nejprve střílet venku krátce před koncem vyučování. Pak vešel dovnitř a prošel chodbami, které dobře znal, a střílel po studentech i učitelích. Ve škole zabil podle policisty Israele 12 lidí, venku tři a mezi nimi byl člověk, který stál na ulici. Další dvě osoby zemřely v nemocnici na následky zranění. Zraněno je nejméně 13 osob.

Asi hodinu po střelbě byl Cruz zatčen ve vedlejším městě Coral Springs a podle policie při tom nekladl odpor. Ze školy se dostal v davu prchajících.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď