Střelba v Utrechtu má tři mrtvé, motiv tureckého pachatele nejasný

foto Nizozemští policisté v Utrechtu se chystají k zásahu v jednom bytových z domů v rámci snahy o dopadení střelce.

Amsterodam - Tři mrtvé a pět zraněných si vyžádal střelecký útok v tramvaji v nizozemském Utrechtu. Sedmatřicetiletého Turka Gökmena Tanise, kterého úřady z činu podezřívají, zadrželi policisté večer přímo ve městě. Motiv jeho činu je nejasný. Státní zastupitelství uvedlo, že počítá s teroristickým útokem, nevylučuje ale ani další varianty. Ve hře je možnost, že se jednalo o vztahové drama.

Fotogalerie

Po dopolední střelbě vyhlásili v provincii Utrecht pátý, tedy nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým činem. Po zadržení podezřelého stupeň ohrožení opět snížili na čtvrtý. V Utrechtu večer opět začala jezdit i hromadná doprava.

Motiv střelce zůstává nadále neznámý. "Počítáme s teroristickým motivem, nemůžeme ale vyloučit ani jiné motivy," uvedl na večerní tiskové konferenci státní zástupce. Později i premiér Mark Rutte uvedl, že motiv "je stále nejasný".

Kromě muže podezřelého ze střelby byl při domovních prohlídkách v Utrechtu zadržen ještě jeden další muž. V jakém vztahu je k Tanisovi, zatím není jasné.

Střelba v nizozemském Utrechtu - ilustrační mapka oblasti.

Podle nizozemských médií mnohé nasvědčuje tomu, že pachatel mohl střílet kvůli osobním vztahům. Podle očitých svědků totiž mířil na ženu, kterou podle všeho znal, a až poté na lidi, kteří se jí snažili pomoci. Turecká agentura Anadolu uvedla s odvoláním na příbuzné podezřelého muže, že střílel z "rodinných důvodů". Terčem útoku byla podle nich příbuzná osoba. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že se případem zabývají i turecké zpravodajské služby.

Otec podezřelého Mehmet Tanis, který žije v Turecku, řekl místní tiskové agentuře, že se synem nemluvil jedenáct let a pokud se činu dopustil, "měl by si odpykat trest".

Nizozemský ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus uvedl, že Tanis nebyl pro policii neznámou osobou. Portál Hart van Nederland poznamenal, že je stíhán kvůli znásilnění z roku 2017. Veřejnoprávní stanice NOS informovala i o odsouzení za pokus o vraždu, vloupání či řízení v opilosti.

Násilný čin v Utrechtu odsoudila vláda, královská rodina i řada zahraničních politiků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové. Útok odsoudili i čeští ministři zahraničí a vnitra Tomáš Petříček a Jan Hamáček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď