Střelba v mešitách na Novém Zélandu si vyžádala 49 mrtvých

foto Sanitky u mešity v novozélandském městě Christchurch, kde došlo ke střelbě.

Christchurch (Nový Zéland) - Nejméně 49 lidí zahynulo při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch. Zdravotníci sdělili, že dalších 48 lidí utrpělo zranění, někteří jsou v kritickém stavu. Podle českého ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi čeští občané. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin.

Fotogalerie

Po útoku byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy a má v sobotu stanout před soudem. Ardernová na tiskové konferenci potvrdila informace, že hlavní podezřelý je Australan. Cestoval podle ní po světě a na Nový Zéland, kde neměl trvalý pobyt, "cestoval sporadicky a zůstával po různě dlouhou dobu". Premiérka dodala, že nebyl na seznamu sledovaných osob ani na Novém Zélandu, ani v Austrálii.

Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Označil ho za "pravicového extremistu a násilnického teroristu". Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Střelec svůj čin v přímém přenosu vysílal na internetu. Záznam byl později smazán a sociální sítě další odkazy odstraňují, i tak ale britský ministr vnitra Sajid Javid provozovatele komunitních portálů vyzval k důslednějšímu tažení proti nenávistným příspěvkům.

Útočník předem zveřejnil prohlášení, v němž uvedl, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy a že k myšlenkám na odplatu dospěl během cesty po Evropě, kde ho rozhněvali migranti. Za svůj hlavní zdroj inspirace označil norského ultrapravicového atentátníka Anderse Breivika, který v roce 2011 v norské metropoli Oslo a v okolí zabil 77 lidí.

Tarrant zřejmě obdivoval i balkánské nacionalisty a válečníky, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Jejich jména měl na výzbroji, kterou při vraždění použil.

Další tři podezřelí byli v době zatčení rovněž ozbrojeni, u jednoho z nich už ale policie uvedla, že pravděpodobně nemá se střelbou nic společného. U dalších dvou policie vyšetřuje, zda se na útoku nepodíleli.

Po jiných podezřelých policie nepátrá, nebezpečí ale ještě nepominulo, řekl novozélandský policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci. Novozélandské úřady nařídily, aby mešity v zemi byly uzavřeny, a zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z "nízkého" na "vysoký". Uzavřeny jsou také synagogy, které znovu otevřou v neděli.

Terčem útoku se staly mešity Al Noor a Linwood v centru téměř čtyřsettisícového města Christchurch, které má početnou islámskou komunitu. V mešitě Al Noor zemřelo podle komisaře Bushe 41 lidí a v mešitě Linwood sedm osob. Další člověk podlehl zraněním v nemocnici, dodal Bush.

Britské a francouzské bezpečnostní složky oznámily, že v reakci na střelbu na Novém Zélandu posílí hlídky u mešit ve svých zemích. Útok odsoudili vůdci řady západních zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že oběti byly zavražděny z rasové nenávisti a že je činem hluboce otřesena. Bílý dům útok označil za krutý nenávistný čin a prezident Donald Trump ujistil, že Spojené státy stojí při Novém Zélandu. Papež František řekl, že nesmyslné násilí ho zarmoutilo.

Násilí odsoudili i český prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Soustrast obětem vyjádřili čelní představitelé Evropské unie, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, britská premiérka Theresa Mayová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron.

Představitelé muslimských zemí zdůraznili, že útok je zvlášť odporný, jelikož byl spáchán v době pátečních modliteb. Někteří činitelé jako pákistánský premiér Imran Chán či turecký prezident Reccep Tayip Erdogan přitom vyjádřili přesvědčení, že za atentáty je rostoucí islamofobie.

Při útoku zahynuli mimo jiné tři Bangladéšané a pět dalších bylo zraněno, média zmiňují jako oběti i Jordánce, Somálce a Syřany. Oběťmi střelby jsou podle novozélandské premiérky mimo jiné občané Pákistánu, Turecka, Saúdské Arábie, Indonésie a Malajsie.

Novozélandská premiérka řekla, že po střelbě bude muset země změnit své zákony o zbraních. Hlavní podezřelý podle ní legálně držel pět střelných zbraní, které použil při útoku v mešitách.

Novému Zélandu kondolovala EU; Alžběta II. i Spojené státy

Soustrast obětem dnešního krvavého útoku ve dvou mešitách na Novém Zélandu vyjádřili britská královna Alžběta II. i čelní představitelé EU, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Už dříve Novému Zélandu kondolovali například britská premiérka Theresa Mayová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Mluvčí Bílého domu útok označila za krutý nenávistný čin a prezident Donald Trump ujistil, že Spojené státy stojí při Novém Zélandu. Papež František řekl, že ho toto nesmyslné násilí zarmoutilo. Masakr odsoudila také Rada bezpečnosti OSN.

"Děsivé události ve městě Christchurch mě hluboce rozesmutnily," uvedla v prohlášení britská panovnice a příbuzným a přátelům obětí kondolovala. Zároveň ocenila práci novozélandských záchranných složek a dobrovolníků.

Předseda Evropské rady Tusk na twitteru označil dnešní události na Novém Zélandu za hrůzné. "Brutální útok ve městě Christchurch nikdy nesníží toleranci a slušnost, kterými je Nový Zéland proslulý. My v Evropě myslíme na oběti a jejich rodiny," dodal.

Šéf Evropské komise Juncker rovněž na twitteru napsal, že Evropská unie bude vždy stát po boku Nového Zélandu proti těm, "kteří ohavným způsobem chtějí zničit naši společnost a naše životy".

"Spojené státy útok ve městě Christchurch rozhodně odsuzují. Jsme solidární s lidem Nového Zélandu a jeho vládou, kteří čelí tomuto krutému činu nenávisti," sdělila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Prezident Trump na twitteru vyjádřil "nejhlubší soustrast" Novozélanďanům. "Tak nesmyslně zemřelo 49 lidí a tolik jich bylo vážně zraněno. Spojené státy stojí při Novém Zélandu ve všem, co můžeme udělat. Bůh žehnej všem," napsal Trump.

Papež František vyjádřil solidaritu novozélandským muslimům a sdělil, že ho tyto "činy nesmyslného násilí velmi zarmoutily". V telegramu podepsaném státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem stojí, že papež "ujišťuje všechny Novozélanďany a zejména muslimskou komunitu svou solidaritou".

Rada bezpečnosti OSN označila masakr za odporný a zbabělý čin. Ve společném prohlášení, které vrcholnému orgánu OSN předložily Kuvajt s Indonésií, odsoudila terorismus jako nejvážnější hrozbu mezinárodního míru a bezpečnosti.

Babiš i Zeman odsoudili teroristický útok na Novém Zélandu

Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil teroristický útok ve dvou mešitách na Novém Zélandu, který si vyžádal 49 obětí. Vyjádřil soustrast pozůstalým i všem občanům Nového Zélandu. Prezident Miloš Zeman dnes zaslal generální guvernérce Nového Zélandu Patsy Reddyové kondolenci, v níž útok odsoudil a vyjádřil soustrast rodinám obětí. Střelbu v mešitách odsoudili také ministři zahraničí a vnitra Tomáš Petříček a Jan Hamáček (oba ČSSD). Podobně se vyjádřili představitelé opozičních stran. Podle ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi žádní čeští občané.

"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o střelbě ve dvou mešitách ve městě Christchurch, která si vyžádala desítky obětí na životech. Rád bych Vás ujistil, že Česká republika tento teroristický útok důrazně odsuzuje. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí a všem zraněným popřál brzké uzdravení," napsal Zeman v kondolenci.

"Jsem zděšen strašným teroristickým útokem na mešity v Christchurchi a silně odsuzuji všechny nenávistné a extremistické činy. Vyjadřuji nejhlubší soustrast blízkým obětí a všem lidem na Novém Zélandu," uvedl Babiš na twitteru.

"Útok na nevinné lidi na předměstí Christchurche je naprosto odporný. Odmítám jakékoliv násilí včetně toho proti lidem kvůli jejich víře. Vyjadřuji svou upřímnou soustrast všem obětem tohoto hrozného teroristického útoku," napsal na twitteru šéf české diplomacie.

Hamáček uvedl, že ho teroristický útok šokoval. "Je mi lidsky zle z odporného útoku v novozélandském Christchurch, kde útočníci povraždili přes 40 lidí. Až sem vede šíření strachu a nenávisti. Upřímnou soustrast blízkým obětí," napsal.

"Každá smrt nevinných lidí je strašná. Terorismus je odporný v jakékoli podobě. Odsuzuji útoky na Novém Zélandu a myslím na oběti a pozůstalé," reagoval na sociální síti lídr nejsilnější opoziční strany Petr Fiala (ODS).

Podobně jako Hamáček spojil útok s šířením nenávistných nálad i místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. "Na počátku takových zločinů je vždycky slovo. Slovo, které nějakou skupinu označí jako původce všeho zla. V souvislosti s výročím, které si dnes po celé zemi připomínáme, je to obzvláště mrazivé," dal incident do souvislosti i s dnešním 80. výročím obsazení Československa nacistickým Německem. Nacisté za původce zla označovali Židy a během druhé světové války jich na šest milionů povraždili.

"Upřímnou soustrast pozůstalým a rodinám obětí útoku v novozélandském Christchurchi. Střílet do nevinných a bezbranných lidí je ohavnost," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 15. září 2019

Očekáváme v 13:00 23°C

Celá předpověď