Střelba u supermarketu v New Jersey si vyžádala šest mrtvých

foto Policisté zasahující u přestřelky kolem supermarketu v americkém New Jersey 10. prosince 2019.

New York - Nejméně šest lidí přišlo o život při přestřelce, která se odehrála v úterý odpoledne místního času (před půlnocí SEČ) u hřbitova a v supermarketu s košer potravinami v americkém státě New Jersey. Mezi mrtvými jsou policista i civilisté. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Motiv střelců zatím policie nezná, podle agentury AP ale předpokládá, že jím byl antisemitismus.

Pět lidí - tři civilisté a dva podezřelí - bylo prohlášeno za mrtvé uvnitř supermarketu JC Kosher ve městě Jersey City. Při policejním zásahu, během něhož byly vypáleny na obou stranách stovky střel, zemřel rovněž jeden strážce zákona, uvedl velitel místní policie Michael Kelly. Dodal, že pachatelé, ozbrojení výkonnými puškami, policistům vzdorovali několik hodin. "Rychle a nepřetržitě se po čtyři hodiny v oblasti přemísťovali," řekl Kelly.

Motivy střelců nejsou známé, nejsou ani žádné bezprostřední důkazy, že by krveprolití bylo buď zločinem z nenávisti, anebo terorismem, uvedl Kelly. Podle starosty Jersey City Stevena Fulopa si ale útočníci obchod s košer potravinami vybrali záměrně. Dvě z obětí byli příslušníky ortodoxní židovské komunity. Agentura AP napsala, že mezi vyšetřovateli sílí přesvědčení, že šlo o antisemitský útok.

Vyšetřovatelé se domnívají, že oba podezřelí, kteří ještě nebyli identifikováni, jednali sami. Dva policisté a jeden civilista byli zraněni, jsou však ve stabilním stavu. Zabitý detektiv Joe Seals byl otcem pěti dětí a u policejního sboru v New Jersey pracoval od roku 2006.

Všechny školy v Jersey City, asi čtvrtmilionovém městě, které leží naproti newyorskému Manhattanu přes řeku Hudson, byly po incidentu uzavřeny. Podle starosty bylo ale toto opatření již odvoláno.

Vše podle Kellyho propuklo po poledni místního času (asi 19:00 SEČ). Zabitý detektiv byl smrtelně zraněn poblíž hřbitova, když se pokusil zatknout jednoho z podezřelých. Policisté přijíždějící na místo činu se podle Kellyho okamžitě dostali pod silnou palbu z pušek. Následující patová situace vedla k nasazení zvláštních policejních týmů rychlé reakce, federálních agentů i policistů z New Yorku.  

Kelly věří, že civilisty a detektiva zabila palba podezřelých, kteří dorazili na místo v ukradené dodávce z půjčovny a několik hodin vzdorovali policii. Kelly také uvedl, že podle vyšetřovatelů mohlo být v dodávce "zápalné zařízení", které nyní zkoumají policejní pyrotechnici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď