Střelba na Floridě se podle senátora Rubia nesmí zneužít

foto Ilustrační foto - Klíčové primárky republikánů na Floridě vyhrál v noci na dnešek SEČ miliardář Donald Trump. Definitivně tak vyřadil ze hry floridského senátora Marka Rubia, který v domovském státě skončil druhý a oznámil odstoupení z boje o republikánskou nominaci na prezidenta USA.

Parkland (USA) - Středeční střelba ve škole ve floridském Parklandu, pří níž přišlo o život 17 lidí a která se zařadila k deseti nehorším masovým vraždám v USA, obnovila debatu o kontrole zbraní. Politici včetně prezidenta Donalda Trumpa a také ruského prezidenta Vladimira Putina rychle kondolovali. Floridský republikánský senátor Marco Rubio ale ještě ve středu varoval před unáhlenými závěry v debatě o zpřísnění kontroly zbraní.

"Modlitby a soustrast rodinám a obětem té hrozné střelby na Floridě. Žádné dítě, učitel ani nikdo jiný by se v americké škole neměl cítit v nebezpečí," reagoval Trump na twitteru. Podle Kremlu vyjádřil Trumpovi v souvislosti se střelbou soustrast Putin. Floridský guvernér Rick Scott nařídil stáhnout na veřejných objektech vlajky na znamení smutku na půl žerdi až do pondělka.

Parkland je domovem 31.000 lidí a loni byl označen za nejbezpečnější město na Floridě.

Z palby na školu je podezřelý bývalý student Nikolas Cruz, který byl loni vyloučen z kázeňských důvodů. Do školy ve středu odpoledne přišel s poloautomatickou zbraní, dýmovnicemi, plynovou maskou a množstvím zásobníků.

Scott o střelbě hovořil jako o "čirém peklu", ale odmítl se nechat zavléci do debaty o kontrole zbraní. "Musíme pokračovat v diskusi, jak lidi ochránit zákonem," řekl.

Rubio reagoval hned ve středu a řekl, že se stále neví, jak se devatenáctiletý Cruz ke zbrani dostal ani další fakta. "Je třeba to zjistit, než dospějeme k unáhlenému závěru, že by tomu mohl předejít nějaký zákon," řekl stanici Fox News. Podle něj není vhodné, aby jeho kolegové v Senátu tento incident využili k výzvám ke zpřísnění kontroly zbraní.

Někdejší členka Sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsová, která byla těžce zraněna při střelbě v roce 2011, na twitteru po incidentu vyzvala politiky, aby skoncovali s "touto epidemií násilí páchaného střelnými zbraněmi". "Je bezpečné posílat naše děti do školy? Jsme ve svých domech a městech v bezpečí? Navzdory smutku musíme sebrat odvahu a bojovat proti strachu. Kdybych mohla nabídnout ochranu 315 Američanům, kteří jsou každý den zastřeleni, udělala bych to," napsala Giffordsová.

Demokratický senátor Chris Murphy ve středu floridskou střelbu označil za tragédii a "důsledek nečinnosti" v otázce násilí páchaného střelnými zbraněmi. Podotkl, že masové střílení je specifický problém Ameriky.

sva šeb

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď