Střela ze Sýrie dopadla v Izraeli, ten reagoval útokem na syrské cíle

foto Ilustrační foto - Izraelský protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole) zneškodňuje raketu vystřelenou z Pásma Gazy.

Jeruzalém - Do vzdálenosti asi 40 kilometrů od izraelského jaderného střediska Dimona dnes brzy ráno dopadly střepiny ze syrské protiletadlové střely. V místě se rozezněly sirény varující před leteckým či raketovým útokem. Izraelská armáda následně oznámila, že zaútočila na pozice syrské protivzdušné obrany a baterii, z níž syrská střela vyletěla, píše agentura AP. Izraelská média později syrskou raketu popsala jako "zbloudilou" s tím, že nešlo o úmyslný útok na Izrael.

Podle izraelské armády dopadla do Negevské pouště raketa ze Sýrie, která ale nemířila na jaderné pracoviště. Izraelská armáda začala vyšetřovat, proč střelu nezlikvidovala izraelská protivzdušná obrana.

Podle armády syrská střela SA-5 s 200kilogramovou hlavicí explodovala ve vzduchu a úlomky z ní dopadly do vzdálenosti asi 40 kilometrů od Dimony. Nikoho nezranily a nezpůsobily ani škodu, i když část střepin spadla do bazénu v komunitě Ašalim.

Ministr obrany Benny Ganc řekl, že "byla vypálena střela typu země-vzduch a dostala se nad Izrael. Pokus o její zneškodnění byl neúspěšný. Vyšetřujeme to," sdělil.

Podle izraelského tisku izraelská letadla asi hodinu a půl po středeční půlnoci útočila na cíle na syrských Golanských výšinách. Syrská protivzdušná obrana podle syrských médií na letadla vypálila mnoho protivzdušných střel, mezi nimi SA-5.

Izraelský radar zaměřil nejméně jednu z nich na dráze, která odpovídala tomu, že by mohla spadnout na severu Negevské pouště. Spustilo to varovné sirény a aktivovalo protivzdušnou obranu, která ale střelu nezasáhla.

V reakci na výbuch nad Negevskou pouští provedla izraelská armáda druhý útok na Sýrii, tentokrát na pozice její protivzdušné obrany a baterii, z níž vyletěla střela, která zasáhla Izrael. Podle syrských médií při tomto útoku byli zraněni čtyři vojáci.

Jak píše server The Times of Israel, SA-5 jsou určeny hlavně k zásahu vzdušných cílů, ale mohou způsobit škodu i na zemi. V roce 2019 syrská raketa tohoto typu vypálená na izraelské letadlo spadla na severním Kypru a po velké explozi následoval požár.

Izraelský raketový odborník Uzi Rubin řekl k hypotéze, že syrská střela přeletěla zamýšlený cíl a prolétla do Izraele, že odpovídá charakteru SA-5. "Trasa letu zbloudilé protivzdušné střely směrem k nezamýšlenému cíli se špatně předpovídá. Izraelská protivzdušná obrana je při patřičné přípravě schopná takovou střelu zneškodnit, ale je to na hranici jejích možností," řekl Rubin, jehož citovala agentura Reuters.

Podle generála Kennetha McKenzieho, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) byla exploze syrské rakety nad Izraelem neúmyslná a spíš dokládá limity syrské protivzdušné obrany. "Myslím, že to ve skutečnosti odráží neschopnost syrské protivzdušné obrany ... nemyslím si, že to byl úmyslný útok," uvedl.

Všechna izraelská média noční incident spojují s napětím mezi Izraelem a Íránem po útoku na íránskou továrnu na obohacování uranu v Natanzu. Írán ho připsal Izraeli a pohrozil odvetou. Někteří jeho představitelé hovořili o útoku na Dimonu. Mluvčí izraelské armády Hidai Zilberman řekl, že si armáda nemyslí, že šlo o úmyslný útok na jaderné zařízení.

U izraelského města Dimona je jaderné výzkumné centrum Šimona Perese, v němž jsou podzemní laboratoře, kde je zpracováváno na plutonium vyhořelé palivo z jaderného reaktoru. Odborníci soudí, že díky plutoniu z Dimony se Izrael zařadil mezi státy s jadernými zbraněmi, není ale známo, kolik jich přesně má. Izrael nikdy nepotvrdil, že má jaderné zbraně, a patří k několika zemím, které nikdy nepodepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď