Štreit vystavuje na nádraží snímky z mobilního hospice

foto Na hlavním nádraží v Olomouci zahájili 24. února 2020 výstavu fotografií Jindřicha Štreita (na snímku) dokumentujících činnost olomouckého mobilního hospice Nejste sami. Téměř 40 fotografií citlivě zachycuje například loučení rodin s odcházejícími blízkými či péči o ně. Soubor s názvem ...s láskou navazuje na projekt z podzimu 2018, který po Olomouci putoval po různých místech v České republice i na Slovensku.

Olomouc - Víc než tři desítky fotografií zachycujících práci olomouckého mobilního hospice je ode dneška k vidění v podzemním koridoru a vestibulu olomouckého hlavního nádraží. Autorem snímků, které citlivě zachycují například loučení rodin s odcházejícími blízkými či péči o ně, je fotograf Jindřich Štreit. Soubor s názvem ...s láskou navazuje na projekt z podzimu 2018, který po Olomouci putoval po různých místech v České republice i na Slovensku. Na olomoucké nádraží se vrátil po roce a půl, tentokrát v rozšířené a definitivní podobě.

Fotogalerie

Putovní výstava cyklu ...s láskou měla premiéru v říjnu 2018. Soubor téměř dvou desítek fotografií byl tehdy vystaven ve vestibulu olomouckého hlavního nádraží při příležitosti Týdne pro mobilní hospice. "Následovalo šest repríz na různých místech v České republice i na Slovensku. Jindřich Štreit však průběžně pracoval na rozšíření fotografického cyklu. Nyní je soubor uzavřen a jako první jej opět vidí návštěvníci hlavního nádraží," sdělila ČTK ředitelka mobilního hospice Nejste sami Kateřina Tichá.

Nově cyklus čítá víc než 30 fotografií. Tři z nich lidé spatří ve vstupním vestibulu nádraží, zbývající jsou rozmístěné v podchodu z vestibulu k nástupištím. Výstava na hlavním nádraží potrvá do 22. března. Poté ji čeká repríza ve vsetínské městské knihovně a v prostorách Parlamentu v Praze. V Olomouci ji 4. března doprovodí benefiční koncert, jehož výtěžek je určen na podporu činnosti mobilního hospice Nejste sami. Uskuteční se v sále Moravské filharmonie v Redutě.

Mobilní hospic funguje v Olomouci a okolí od roku 2016. Jeho posláním je umožnit smrtelně nemocným dospělým i dětem strávit poslední chvíle života v domácím prostředí mezi nejbližšími. Pomoc nabízí také pečujícím rodinám. Tým hospice je složen ze zdravotních sester, lékařů, klinického farmaceuta, sociálního pracovníka, psychologa, duchovního a poradce pro pozůstalé.

"Prakticky fungujeme tak, že rodině, která se rozhodne postarat se o těžce nemocného blízkého, nabídneme veškerou podporu. Tuto oporu poskytujeme 24 hodin denně, sedm dní v týdnu," řekl již dříve ČTK předseda správní rady Martin Štainer. Podle zástupců hospice by měla výstava podpořit informovanost veřejnosti o alternativě umírání v domácím rodinném prostředí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď