Středoškoláci vyzvali VŠ k úpravě termínů přijímacích zkoušek

foto Ilustrační foto - Prázdná posluchárna královéhradecké univerzity na snímku pořízeném 9. dubna 2020. Škola je kvůli pandemii koronaviru už měsíc zavřená, studenti se proto přihlásili do dobrovolnických programů.

Praha - Zástupci studentů vyzvali v otevřeném dopise rektory vysokých škol, aby posunuli termíny přijímacích zkoušek na přelom června a července nebo navýšili počet jejich termínů. Podle studentů se letos přijímací zkoušky mají konat často pouze několik dní po maturitách a v některých případech se jejich termíny i překrývají. Středoškoláci se obávají, že je to znevýhodní proti uchazečům ze zahraničí. Vyplývá to z dopisu, který podepsal předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke a předseda Středoškolského sněmu hlavního města Prahy Tobiáš Tiele. Podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky zástupci vysokých škol slíbili, že vyjdou studentům s termíny vstříc stejně jako loni.

Podle zástupců středoškolských spolků se letos kvůli dlouhotrvající pandemii koronaviru zvýšily obavy studentů ze zkoušek. Připomněli, že středoškoláci přišli o podstatnou část prezenční výuky a na maturity se připravují z domova. Státní maturitní testy se kvůli epidemii posunou ze začátku května na 24. až 26. květen. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Přijímací zkoušky na vysoké školy se v minulosti konaly často v první polovině června.

Současná podoba termínů podle zástupců studentů v některých případech nedává středoškolákům dost času na přípravu. Čeští uchazeči jsou tak podle nich kromě jiného znevýhodněni proti slovenským vrstevníkům, kterých je na českých vysokých školách sedm procent, a kteří dostanou úřední maturitu. "Proto bychom na vás rádi touto cestou apelovali o zvážení posunutí přijímacích řízení na přelom června a července, popřípadě eventuální navýšení počtu termínů," uvedli zástupci studentů v dopise, který má ČTK k dispozici. Některé školy podle nich již termíny upravily, ale jiné zatím ne.

Podle Skleničky se již rektoři vysokých škol domluvili, že zopakují postup z loňska, kdy se kvůli epidemii termíny maturit rovněž posunuly. "Pokud na některé škole dojde v určitém oboru ke střetu (termínů maturit s přijímacími zkouškami), tak rektoři slíbili, že na ten obor vyhlásí další termín," řekl. Přijímací zkoušky se tak podle něj budou konat na vysokých školách minimálně ve dvou termínech, z nichž jeden bude třeba standardně v červnu a druhý až v létě. Vysoké školy podle něj také počítají s tím, že někteří studenti mohou dělat maturity až po přijímacích zkouškách.

O překrývání termínů maturit a přijímacích zkoušek se mluvilo i loni. Sklenička tehdy řekl, že některým studentům se překrývají termíny zkoušek i proto, že se hlásí na více vysokých škol. Upozornil, že se to stávalo i v minulosti, protože o termínech přijímacích zkoušek rozhoduje každá škola zvlášť. Uchazeč si pak musí vybrat, která škola je pro něj přednější.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď