Středočeský kraj povolá do nemocnic ambulantní specialisty

foto Ilustrační foto - Pacient s covidem-19 v nemocnici, vpravo je zdravotník v ochranném obleku.

Praha - Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic ambulantní lékaře. Během dneška je osloví, řekla dnes ČTK hejtmanka Petra Pecková (STAN). Situace ve středočeských nemocnicích je vážná, je třeba vytvářet další lůžka pro pacienty s covidem.

Podle hejtmanství bylo ve středu ve středočeských nemocnicích 768 pacientů s koronavirem, z toho 156 ve vážném stavu. Situace se zhoršuje ve všech okresech kraje a nemocnice postupně vyhlašují stav hromadného postižení osob. V takovém stavu péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu. Už ve středu k tomuto kroku přistoupily nemocnice v Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně, dnes zatím mělnická a příbramská nemocnice. Odpoledne se případným vyhlášením stavu bude zabývat například kladenská nemocnice, záležet bude mimo jiné na počtu nových pacientů.

Zařízení v kraji připravují další lůžka pro pacienty s covidem, například pacienti z léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v Mladé Boleslavi zdravotníci převezou do Mnichova Hradiště. Také v Nymbursku poslouží místa v LDN pro nemocné s koronavirem.

Příbramská nemocnice uzavře jedno z lůžkových oddělení chirurgie, tím přibude zhruba 20 covidových lůžek. Stav hromadného postižení dnes nemocnice vyhlásila po poradě s krizovým štábem. "Nejsou kapacity intenzivní péče," řekl ČTK mluvčí zařízení Martin Janota. V nemocnici podle něj nyní leží 74 pacientů s covidem-19, jejich počet neustále roste.

Podle ředitele Stanislava Holobrady je po tomto oznámení péče v nemocnici v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof. "Nejsme schopni dostát právních rámců, které jsou dané personální vyhláškou, protože tyto zdroje jsou vyčerpány. Tímto oznámením deklarujeme, že se budeme starat o všechny covidové pacienty, jak jen budeme moci, ale může dojít ke snížení úrovně péče," uvedl Holobrada. Akutní péče o necovidové pacienty je podle něj bez jakéhokoliv omezení.

Hejtmani a pražský primátor mohou na základě středečního rozhodnutí vlády ode dneška kvůli kritické situaci v nemocnicích nařídit pracovní povinnost lékařům i nelékařským zdravotnickým pracovníkům s výjimkou například praktiků a gynekologů. "Určitě budeme ambulantní specialisty povolávat, ale teď děláme jejich analýzu a budeme je v průběhu dnešního dne oslovovat," uvedla Pecková.

Podrobnosti k plánovanému povolání ambulantních lékařů zatím Pecková neměla k dispozici. K přípravě opatření je podle ní potřeba několik hodin, aby se udělalo dobře. Dnes zasedá rada kraje a odpoledne bude jednat krajský krizový štáb, který by měl zvažovat vyhlášení stavu hromadného postižení pro celé území kraje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď