Středočeský kraj chce příští rok zdražit jízdné, důvodem je růst nákladů

foto Autobusové nádraží, zastávka - ilustrační foto.

Praha - Středočeský kraj chce příští rok zdražit jízdné. Důvodem je růst nákladů na elektřinu a paliva. První změny mají platit v dubnu, na konci listopadu je budou schvalovat ještě středočeští zastupitelé. Nejvíc má zdražit krátkodobé jednorázové jízdné, patnáctiminutová jízdenka má stát 20 korun místo současných 14, časové kupony zdraží o pět procent. Novinářům to řekl náměstek hejtmanky pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).

Hejtmanství by zdražením mělo do konce příštího roku získat 175 milionů. Letošní náklady kraje na veřejnou dopravu budou přibližně čtyři miliardy korun, příští rok podle předpokladů stoupnou zhruba o 750 milionů, řekl Borecký.

Veřejnou dopravu ve středních Čechách denně využívá přibližně 300.000 cestujících, z toho menšina má předplacené kupony, které nyní nepodraží ani o výši inflace. "Snažíme se lidi motivovat k tomu, aby si kupovali časové kupony," uvedl Borecký a dodal, že příjmy z předplatného z kuponů jsou stabilnější. Jejich využívání umožňuje lepší správu celého systému a v neposlední řadě zajišťují také rychlejší odbavení cestujících.

Od září bude podle současných plánů vedení kraje platit v regionu časový tarif, jeho nastavení hejtmanství nyní ještě propočítává. Cílem je zjednodušení pro cestující i pro správu veřejné dopravy. Lidé by také mohli být podle Boreckého motivováni, aby nepoužívali pro část cesty osobní auta. Systém bude i spravedlivější, protože v některých místech kraje se na krátkých úsecích projíždí několika pásmy a jinde naopak pouze jedním, i když jízda trvá na minuty stejně.

V roce 2034 se výdaje kraje na dopravní obslužnost mohou podle Boreckého dostat až k 7,3 miliardy korun ročně. Proto bude podle Boreckého třeba kromě zvýšení jízdného i větší podpora státu a také změna systému rozpočtového určení daní, který určuje, jaký podíl a podle jakých kritérií z vybraných daní regiony získají. Některé kraje dostávají podle náměstka více peněz na obyvatele než Středočeský kraj.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď