Středočeskou hejtmankou je Pecková, kraj řídí široká koalice

foto Petra Pecková z hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stala 16. listopadu 2020 na ustavujícím jednání středočeského zastupitelstva v Praze novou hejtmankou Středočeského kraje.

Praha - Novou středočeskou hejtmankou se stala Petra Pecková z hnutí STAN. Bývalá televizní reportérka a dosavadní starostka Mnichovic u Prahy v čele kraje vystřídala Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO). Pecková na ustavujícím jednání neměla protikandidáta. Podpořilo ji 50 z 65 zastupitelů, tedy celá nová široká koalice. ANO, jemuž jako jedinému uskupení připadla opoziční role, se zdrželo hlasování.

Nejlidnatější kraj se podle nové hejtmanky bude potýkat s nedostatkem prostředků a následky pandemie koronaviru. Při své práci chce Pecková čerpat ze zkušeností z privátní firmy, podnikání a hlavně z desetileté zkušenosti v komunální politice. Inspirovat se chce i v jiných krajích.

STAN se po vítězství ve volbách dohodli na koalici s ODS, Piráty a Spojenci, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. STAN a ODS mají v nové radě po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci jedno. Opoziční ANO má 15 zastupitelů. V minulém období kraj ANO řídilo v koalici s ČSSD a s podporou komunistů, ČSSD a KSČM se nyní do zastupitelstva nedostaly.

Členové nového vedení Středočeského kraje pózují fotografům 16. listopadu 2020 po ustavujícím jednání středočeského zastupitelstva v Praze. Zleva radní Jan Jakob (TOP 09), Jana Skopalíková (Piráti), Milan Vácha (STAN) a Petr Borecký (STAN), náměstek hejtmanky Jiří Snížek (Piráti), hejtmanka Petra Pecková (STAN), další její náměstci Věslav Michalik (STAN) a Martin Kupka (ODS) a dále radní Pavel Pavlík (ODS), Libor Lesák (ODS) a Martin Hrabánek (ODS). Zastupitelé zvolili statutárním zástupcem Peckové a náměstkem pro silniční dopravu Martina Kupku (ODS). Dalšími dvěma náměstky jsou Věslav Michalik (STAN) a Jiří Snížek (Piráti), na starosti mají finance, respektive regionální rozvoj.

Radním pro veřejnou dopravu je Petr Borecký (STAN), pro vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN) a pro sociální věci Martin Hrabánek (ODS). Zdravotnictví bude řídit Pavel Pavlík (ODS), radním pro investice a majetek je Libor Lesák (ODS) a životní prostředí a zemědělství má na starosti Jana Skopalíková (Piráti). Radním pro kulturu, památky a cestovní ruch se stal lídr Spojenců a TOP 09 Jan Jakob.

Až na Kupku jsou všichni v uvolněných, tedy placených funkcích. Kupka je zároveň neuvolněným starostou Líbeznic a poslancem. ANO u nových radních kritizovalo souběh funkcí. Pokorná Jermanová například připomněla, že před lety vzdala mandátu poslankyně.

"Domluva zní, že ten, kdo bude v pozici uvolněné jako člen rady na Středočeském kraji, nebude v pozici uvolněného starosty nebo místostarosty, v jakékoliv další funkci. To znamená nebude pobírat dva plné platy, nebude odvádět práci na dva plné pracovní úvazky," řekla k tomu Pecková. Sama se nyní stane neuvolněnou starostkou.

Zástupci ANO vyslovili obavu, že úřad čeká "čistka", podle nich existuje seznam lidí, kteří mají odejít. Podle Peckové se "zásadní čistky" nechystají, ale personální změny nastanou. Týkat se budou určitě krajské správy a údržby silnic, kde se plánuje konkurz na nového ředitele. Koalice dnes také změnou zřizovací listiny prosadila, že tato organizace, jejíž zakázky prověřuje policie, bude mít dozorčí radu.

Zastupitelé rozhodli také o obsazení výborů. Do čela kontrolního výboru zvolili bývalého radního Roberta Bezděka (ANO). ANO původně navrhlo Pokornou Jermanovou, po kritice se ale rozhodla o funkci neusilovat.

Nové vedení se na první tiskové konferenci omluvilo záchranářce Veronice Brožové za trestní oznámení, jež kraj podal při první vlně pandemie. Brožová upozornila na údajný nedostatek ochranných pomůcek u středočeských záchranářů, bývalé vedení kraje tyto informace odmítlo a podalo trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Policie ho nakonec odložila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď