Střed EU bude po brexitu v bavorském Gadheimu; oslavy nechystá

foto Na pole poblíž německé vesničky Gadheim (na snímku z 8. března 2019) se po případném odchodu Velké Británie z Evropské unie podle výpočtu francouzských odborníků přesune geografický střed unie. V současnosti je střed osmadvacítky v asi 70 kilometrů vzdálené obci Westerngrund.

Gadheim (Německo) - Na pole poblíž malé bavorské vesničky Gadheim se po odchodu Británie z osmadvacítky přesune geografický střed Evropské unie. Místní obyvatelé ale zatím žádné oslavy nechystají. Nechtějí se totiž ukvapit. Ani oni si dodnes nemohou být jistí, kdy a jestli vůbec se nakonec brexit uskuteční.

Fotogalerie

"Půjdete tak 200 až 300 metrů rovně po hlavní, a pak zahnete doprava do pole," popisuje cestu k budoucímu středobodu unie Elke Christová z jediného obchodu v Gadheimu, který leží asi deset kilometrů cesty od Würzburgu. "Už tam něco je, stožáry a trocha dláždění. Nedá se to přehlédnout," dodává.

Poblíž německé vesničky Gadheim se po případném odchodu Velké Británie z Evropské unie přesune geografický střed unie. Asi 200 metrů hluboko v poli se rýsuje bod (na snímku z 8. března 2019), který bude podle výpočtu francouzských geografů po brexitu přesně uprostřed EU. V současnosti je střed osmadvacítky v asi 70 kilometrů vzdálené obci Westerngrund. A skutečně, asi 200 metrů hluboko v poli se rýsuje bod, který podle výpočtu francouzských geografů bude po brexitu přesně uprostřed Evropské unie. Ke trojici stožárů vedou dvě zpevněné polní cesty. Na místě, kde se střetávají, je ještě krátká cestička vysypaná kameny, malý kruh z dlažebních kostek, pár čerstvě vysázených stromků a velký balvan; jinak nic - žádný nápis, žádné vlajky, žádní lidé. Osamělý návštěvník, který musí počítat s tím, že cestu do nitra EU zejména za deštivého počasí odnesou jeho boty, si tak na místě může vychutnávat prakticky absolutní klid, který jen občas naruší traktor křižující zdejší lány.

Poblíž německého Westerngrundu (na snímku z 8. března 2019) je současný geografický střed Evropské unie. V katastru bavorské obce s necelými 2000 obyvateli se střed unie nachází od roku 2013. Po případném odchodu Velké Británie z EU by se střed unie posunul do asi 70 kilometrů vzdálené vesnice Gadheim. Zatím je tak středobod EU podobně nedokončený jako brexit samotný. "Nejdřív musíme počkat, jestli k brexitu skutečně dojde, nebo ne," vysvětluje Jürgen Götz, starosta nedalekého Veitshöchheimu, pod nějž Gadheim spadá. "Vycházím z toho, že se do 29. března stejně nic nestane," říká o dosud plánovaném termínu vystoupení Británie z EU. Proto případné oslavy v ospalé vesničce s 80 obyvateli ještě počkají.

Poblíž německé vesničky Gadheim se po případném odchodu Velké Británie z Evropské unie přesune geografický střed unie. Asi 200 metrů hluboko v poli se rýsuje bod (na snímku z 8. března 2019), který bude podle výpočtu francouzských geografů po brexitu přesně uprostřed Evropské unie. Ke trojici stožárů vedou dvě zpevněné polní cesty. V současnosti je střed osmadvacítky v asi 70 kilometrů vzdálené obci Westerngrund. V názoru na brexit je starosta Götz rozdělený. "V mé hrudi bijí dvě srdce. Jako pro Evropana je pro mě samozřejmě hluboce politováníhodné, že to došlo tak daleko, že se jednotlivé státy zabývají myšlenkou odejít z EU," říká. "Jako starostu obce mě samozřejmě těší, že nový středobod bude zrovna u nás," podotýká s tím, že by to mohlo přispět k rozvoji zdejšího turismu. V to věří i prodavačka v pekařství Christová. "Možná bude konečně chodit dost lidí," doufá.

Poblíž německého Westerngrundu je současný geografický střed (na snímku z 8. března 2019) Evropské unie. V katastru bavorské obce s necelými 2000 obyvateli se střed unie nachází od roku 2013. Současný stav Evropské unie jakoby symbolizoval i nápis, který ve Westerngrundu na střed osmadvacítky upozorňuje. Písmeno U ve zkratce EU se rozpadlo na dvě části. Po případném odchodu Velké Británie z EU by se střed unie posunul do asi 70 kilometrů vzdálené vesnice Gadheim. Zkušenosti s tím, co může pro život obce znamenat to, že je uprostřed Evropské unie, má už starostka asi 70 kilometrů cesty autem vzdáleného Westerngrundu Brigitte Heimová. V katastru bavorské obce s necelými 2000 obyvateli, která leží severozápadně od Gadheimu, se střed unie nachází od roku 2013.

"Určitě přijíždí více turistů," říká Heimová, podle níž se do pamětních knih u zdejšího středobodu ročně zapíše kolem 10.000 lidí ze zhruba 40 zemí. Starostka přitom odhaduje, že celkově bude návštěvníků ještě výrazně více. Aby je Westerngrund nalákal, připomíná fakt, že je středem osmadvacítky, na svých webových stránkách, na suvenýrech i na cedulích u vjezdu do obce. To se po brexitu bude muset změnit. Heimová ale počítá s tím, že k informaci o středu EU jen přidá dodatek "v letech 2013 až 2019".

Poblíž německého Westerngrundu (na snímku z 8. března 2019) je současný geografický střed Evropské unie. V katastru bavorské obce s necelými 2000 obyvateli se střed unie nachází od roku 2013. Po případném odchodu Velké Británie z EU by se střed unie posunul do asi 70 kilometrů vzdálené vesnice Gadheim. "Bude to škoda, když se střed EU z Westerngrundu přesune, ale už když se sem posunul, byli jsme si vědomi toho, že někdy z Westerngrundu zmizí. Samozřejmě si ale tehdy nikdo nemyslel, že zmizí kvůli tomu, že nějaká země EU opustí," podotýká.

Současný stav Evropské unie jakoby symbolizoval i nápis, který ve Westerngrundu na střed osmadvacítky upozorňuje. Písmeno U ve zkratce EU se totiž rozpadlo na dvě části.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď