Strany v Praze 6 podpořily umístění tabulky na sochu Koněva

foto Na podstavec sochy maršála Koněva v Praze 6 někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Kolem sochy panuje dlouhodobá kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa, žádající její odstranění. Městská část chce sochu doplnit tabulkou, která připomene i kontroverzní otázky života sovětského vojevůdce. Není to první poškození sochy, v roce 2014 ji kdosi částečně natřel růžovou barvou.

Praha - Všechny politické strany v zastupitelstvu Prahy 6 s výjimkou komunistů podpořily záměr radnice umístit na sochu maršála Koněva v Bubenči informační tabulku, připomínající i negativní kapitoly jeho života. O záměru diskutovali zastupitelé, podle většiny z nich je v pořádku s pomocí stručného životopisu zařadit život sovětského vojevůdce do historického kontextu a připomenout i jeho roli například v potlačení maďarského povstání v roce 1956. Zastupitel KSČM Ivan Hrůza označil plánovanou tabulku za "skandální ceduli".

Místostarosta městské části Jan Lacina (STAN) v diskusi uvedl, že připravovaný text tabulky připomene Koněvovy zásluhy na osvobození Evropy a Prahy, ale také jeho roli v krvavém potlačení maďarské revoluce nebo účast na zpravodajském průzkumu, který předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Návrh na podporu kroku vedení radnice na program jednání zařadila opoziční ODS. "Sice jsme tvrdá opozice, ale když někdo dělá dobrou věc, je třeba to uznat. Korektní informace na pomníku Koněva je fér návrh," uvedl zastupitel za občanské demokraty Jakub Stárek. Aktivitu radnice ocenily i opoziční Zelení a ČSSD.

Ostře proti pořízení cedulky se postavil komunistický zastupitel Hrůza. Podle něj jde o "slaměného panáka", kterým radnice odvádí pozornost od podstatnějších problémů. Zároveň řekl, že podobné aktivity považuje za neuctivé k obětem, které Rudá armáda položila při osvobozování Evropy. Podle Hrůzy jde o první krok, směřující k přemístění sochy maršála z náměstí Interbrigadistů.

Starosta Ondřej kolář (TOP 09) v reakci řekl, že k umístění cedulky se radnici vyjádřilo 23.853 obyvatel Prahy 6, většina souhlasně. Pokud někdo vyvolává rozruch, jsou to podle starosty komunisté. Pražská zastupitelka a bývala poslankyně Marta Semelová podle něj rozeslala médiím dopis, že se radnice chystá skulpturu odstranit.

Ve čtvrtek na sochu někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. V roce 2014 zase maršála někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou. Tento týden v úterý komunisté u pomníku uspořádali shromáždění, kde kritizovali záměr radnice osadit sochu informační tabulkou. Na místo dorazil i starosta Kolář, nedostal však možnost promluvit. Proti záměru radnice se v minulosti vyjádřilo i ruské velvyslanectví.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 - 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď