Strany v Německu zakončily kampaně před nedělními volbami

foto Kancléřský kandidát sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz před svými příznivci v Kolíně nad Rýnem 24. září 2021.

Berlín - Německé strany dnes před nedělními parlamentními volbami formálně zakončily své kampaně, ačkoli o voliče budou bojovat na menších akcích ještě v sobotu. Kancléřský kandidát sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz před svými příznivci v Kolíně nad Rýnem prohlásil, že skutečná změna, kterou veřejnost žádá, se neobejde bez výměny vlády. Scholzova soka z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta dnes opět na společném vystoupení podpořila dosluhující kancléřka Angela Merkelová, která po 16 letech v čele Německa odchází z politiky.

"Chcete změnu, vnímám to zde i na řadě dalších míst v Německu. Změna ale nebude možná bez výměny vlády," řekl Scholz, který v koaliční vládě dosluhující konzervativní kancléřky Merkelové zastává post vicekancléře. I když by pokračování této velké koalice bylo podle průzkumů možné, nejeví se jako pravděpodobné.

Scholz, který si podle průzkumů udržuje těsný náskok před svým sokem z konzervativní unie CDU/CSU Arminem Laschetem, dnes také prohlásil, že Zelení mohou být pro SPD možným partnerem k prosazování klimatické politiky. Dodal ale, že Zelení, které nazval milými přáteli, jen obtížně v jimi vedeném Bádensku-Württembersku budují větrné elektrárny. Dodal, že loni jich v zemi bylo postaveno jen dvanáct.

Končící německá kancléřka Angela Merkelová, bavorský premiér Markus Söder a kandidát na kancléře z CDU/CSU Armin Laschet 24. září 2021 v Mnichově. Merkelová na dnešní společné akci v Mnichově s Laschetem a bavorským premiérem Markusem Söderem, který vede Křesťansko-sociální unii (CSU), vyzvala nerozhodnuté voliče, aby dali hlas konzervativní unii. Tu společně s výlučně bavorskou CSU tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU). "Využijte poslední hodiny, abychom volby vyhráli," apelovala kancléřka na voliče. "Není jedno, kdo vládne," řekla.

Söder na mítinku prohlásil, že unie CDU/CSU je oproti vedoucí SPD ve výhodě, protože cítí vítr v zádech. Okomentoval tak poslední průzkumy, podle kterých konzervativci náskok sociální demokratů snižují. "Ano, je to těsné, bude to těsné jako nikdy dříve, přátelé, ale v neděli večer to otočíme a staneme se v Německu vítězem," řekl Söder.

Svou kancléřskou kandidátku, kterou je Annalena Baerbocková, postavili do voleb i Zelení. Baerbocková, která podle průzkumů i politologů naději na získání kancléřského postu nemá, před voliči v Düsseldorfu prohlásila, že Německo potřebuje klimatickou vládu. "Letošní volby jsou o klimatu," řekla. "V těchto volbách jde o vše," dodala.

Závěrečná shromáždění dnes v Berlíně uspořádaly i postkomunistická strana Levice a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Večer v Berlíně uzavřeli kampaň také svobodní demokraté (FDP) se svým předsedou Christianem Lindnerem. Tato liberální strana by se po volbách mohla stát klíčovou silou, bez které SPD a ani CDU/CSU nebudou moci samy sestavit vládu. To dnes Lindner zopakoval a uvedl, že větší shodu vidí u unie. "Není to žádný koncert na přání, ale platí, že s unií a Zelenými by to bylo snadnější než s SPD a Zelenými," řekl televizi ZDF o možné koalici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď