Strany kvůli hospodaření Agrofertu uvažují o interpelacích

foto Ilustrační foto - Sídlo společnosti Agrofert v Praze.

Praha - Sněmovní strany by se mohly obrátit s interpelací na ministerstvo zemědělství kvůli informaci, že holding Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy, která mu nepatří, a používal pro to dotace. Informaci přinesl Český rozhlas. Holding Agrofert do února patřil předsedovi ANO Andreji Babišovi, který je pověřen jednáním o sestavení vlády.

"Pokud je to pravda, tak je to spíš podnět pro kontrolní orgány, které dotace přidělují a které kontrolují použití dotací," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. ODS jako opoziční strana by podle něj v záležitosti mohla podat interpelaci na ministra zemědělství.

O možnosti interpelace na ministra zemědělství ať už v končící vládě, nebo v té příští mluvila i místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Podle ní by se záležitostí mohl zabývat i zemědělský výbor Sněmovny.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se k této otázce bude muset vyjádřit nová vláda. "To je věcí interpelací na nového ministra zemědělství," uvedl. Vymezil se současně k vůči kritikům, kteří vidí v postojích KSČM vůči Babišovi tichou podporu jeho plánům na menšinovou vládu. "My ho nevnímáme jako velkopodnikatele, my máme svědomí čisté, my ho bereme jako předsedu vítězného politického hnutí," řekl s tím, že komunisté do vlády nevstupují, ale s vítězem voleb jednat musí.

TOP 09 bude chtít slyšet vysvětlení celé záležitosti. Místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová ale řekla, že ji nepřekvapuje, pokud se Agrofert chová neeticky. Podle ní k tomu docházelo i k minulosti.

"Moje reakce není žádná, já v Agrofertu už dva roky nepůsobím," uvedl předseda sněmovní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. Dříve byl v představenstvu holdingu a ve Sněmovně se věnuje zemědělské problematice. "Osobně si myslím, že je to blbost," doplnil.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že o kauze zatím ví pouze z médií a jeho strana téma teprve analyzuje. Za humornou označil poznámku na sociálních sítích, že Agrofert je největším squatterem v České republice.

Podle českého rozhlasu zmíněných 1700 hektarů půdy nemá jasného majitele. Agrofert je nevlastní, ani je nemá v nájmu. Přesto na většinu pozemků pobírá dotace od Evropské unie, což by podle právníků oslovených rozhlasem mohlo znamenat spáchání trestného činu. Problémy s neoprávněným hospodařením se podle rozhlasu týkají i doby, kdy byl Babiš majitelem Agrofertu a zároveň vicepremiérem a ministrem financí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď