Strakonická teplárna obnovila dodávky tepla firmě Energo

foto Teplárna Strakonice (na snímku z 31. července 2019).

Strakonice - Strakonická teplárna obnovila dodávky tepla firmě Energo Strakonice, jež zásobuje teplem sídliště Šumavská. Teplárna ve středu dodávky omezila, protože Energo jí podle ní neplatí a neuzavřelo s teplárnou novou smlouvu. Radnice pak teplárnu vyzvala, aby dodávky přestala omezovat. Město, většinový vlastník teplárny, se snaží sejít se zástupci Energa. ČTK to dnes řekli generální ředitel teplárny Pavel Hřídel a starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická veřejnost).

Na sídlišti žije zhruba 3000 lidí. "Dodávky tepla jsme včera (ve středu) omezili. Pak mě město požádalo, aby se dodávky tepla neomezovaly. V zájmu občanů i proto, že město je hlavní akcionář, jsme mu vyšli vstříc a vrátili jsme se zpátky na standardní úroveň. Omezené to bylo řádově na hodinu a půl, domnívám se, že to lidé ani nemohli zaznamenat, protože ta teplota klesla nepatrně," řekl Hřídel.

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal předběžné opatření, podle nějž musí teplárna Energu dál dodávat a Energo musí za teplo platit. Když držitel licence poruší své povinnosti, hrozí mu podle energetického zákona pokuta až 15 milionů Kč, řekl ČTK mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Město vyzvalo teplárnu a Energo, aby uzavřely novou smlouvu. Hrdlička dnes řekl, že se vedení radnice snaží sejít se zástupci Energa.

Teplárna podala na Energo trestní oznámení a poslala mu předžalobní výzvu. Podle Hřídela dluží Energo teplárně 880.000 korun. Teplárna dnes požádala Energo, aby uhradilo dluh a podepsalo smlouvu. "Podle našeho názoru to vzniklo kvůli nečinnosti ERÚ, kdy dodáváme teplo a společnost Energo nám za něj neplatí," řekl Hřídel. Mluvčí ERÚ reagoval, že s "tvrzením ředitele nesouhlasí a zásadně ho odmítá," řekl dnes ČTK Kebort.

Strakonická teplárna skončila v roce 2019 ve ztrátě po zdanění 33,3 milionu, tržby byly 316 milionů. Prodala 472,5 terajoulů tepla. Za loňský rok skončí v zisku, řekl Hřídel. Teplárna, v níž má město 77,3 procenta akcií, vytápí 7000 domácností a desítky firem. Má 126 zaměstnanců.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď