Stovky žen opět protestovaly v Minsku proti Lukašenkovi

foto Demonstrace běloruských žen v Minsku za odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, 24. října 2020.

Minsk - Několik stovek běloruských žen v sobotu opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela, informovala agentura AP. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. O situaci v Bělorusku hovořil telefonicky jeho prezident s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Stovky žen šly pochodem centrem Minsku a v dešti měly červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované.

Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. Nejvíce lidí vychází do ulic protestovat proti autoritářskému prezidentovi v neděli. Demonstrace se chystá i tuto neděli, kdy navíc vyprší ultimátum, které dala Lukašenkovi opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Ta vyzvala prezidenta, aby do 25. října odstoupil a propustil všechny politické vězně, jinak ochromí zemi celostátní stávka.

Výsledky srpnových voleb, v nichž Cichanouská kandidovala proti Lukašenkovi místo svého uvězněného manžela, neuznaly EU ani USA a na běloruské činitele odpovědné podle nich za volební manipulace a násilné potlačování opozičních demonstrací uvalily sankce; netýkají se ale Lukašenka.

S běloruským prezidentem v sobotu hovořil telefonicky šéf americké diplomacie Pompeo. Podle běloruské státní televize Pompeo Lukašenkovi řekl, že USA podporují svrchovanost Běloruska a chtějí s ním rozvíjet spolupráci. Lukašenko Pompeovi referoval o "národním dialogu" v zemi, uvedla AP. Lukašenko souhlasil s jednáním o změně ústavy, podle opozice ale tím chce jen získat čas a udržet se co nejdéle u moci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 3°C

Celá předpověď