Stovky lidí se přišly rozloučit s onkologem Josefem Kouteckým

foto Asi tři sta lidí se přišlo 13. července 2019 rozloučit s českým lékařem, zakladatelem československé dětské onkologie Josefem Kouteckým do baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Zemřel 5. července 2019 ve věku 88 let.

Praha - Zhruba čtyři stovky lidí se dnes přišly rozloučit s českým lékařem Josefem Kouteckým do baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Zemřel minulý pátek ve věku 88 let. V 60. letech založil v Československu dětskou onkologii, za šedesátiletou lékařskou praxi zachránil život tisícům dětí. Pohřbu se zúčastnil kromě jiných i lékař a poslanec ODS Bohuslav Svoboda a rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima.

Od roku 1978 vedl Koutecký ve Fakultní nemocnici v Motole první samostatné oddělení dětské onkologie, z něhož se o pět let později stala Klinika dětské onkologie. Zatímco v počátcích oboru přežívala tři procenta dětí, které onemocněly rakovinou či leukémií, dnes je to přes 80 procent.

"Znal jsem ho už jako student, předsedal v doktorské komisi, před kterou jsem stál. Byl to člověk, který neváhal pomoci komukoliv, ať pacientům, tak i kolegům a blízkým. Předával své bohaté životní zkušenosti, lidské i odborné, všem svým kolegům a pokračovatelům. Setkávali jsme se při koncertech, protože miloval vážnou hudbu," řekl ČTK Zima. Oba se setkali také jako kolegové, když byl Koutecký děkanem druhé lékařské fakulty.

Zádušní mši za Kouteckého sloužil opat Michael Josef Pojezdný, který ji sloužil také za druhou ženu Kouteckého Jitku, když zemřela.

V roce 1996 dostal Koutecký za svou práci od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy II. stupně. V roce 2010 obdržel hlavní Národní cenu projektu Česká hlava za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie a před pěti lety převzal Cenu J. E. Purkyně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 18. října 2019

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď