Stovky dětí s rodiči dnes využily v Brně parní milukášské vlaky

foto Speciální mikulášský parní vlak vyjel 2. prosince z Brna do Oslavan. V cílové stanici se koná jarmark a výstava betlémů na zámku.

Oslavany (Brněnsko) - Stovky dětí s rodiči dnes v Brně využily dva parní vlaky, ve kterých jeli Mikuláš s čertem a anděl. Jeden z nich vypravily České dráhy do Oslavan, druhý vezl Klub přátel kolejových vozidel do stanice Sokolnice-Telnice. Součástí oslavanské jízdy byl i jarmark a výstava betlémů na zámku, řekla ČTK mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Mikulášská jízda je určená hlavně nadšencům, kteří mají rádi železniční historii, a dětem. ČD nasadily tradičně lokomotivu zvanou "skaličák", tedy stroj, který příští rok bude jezdit po kolejích již 70 let. Za ni zapřáhly vozy ze 40. a 50. let minulého století a na konec vlaku ještě historickou motorovou lokomotivu "bardotku".

Na vlaku do Sokolnic jela malá parní lokomotiva pro průmyslové železnice z roku 1954 a součástí vlaku byly také historické motorové vozy "singrovka" a "krokodýl".

"Ve vlaku do Oslavan jsme měli pro děti připravený program. Dostaly obrázek s čertovským domečkem, do něhož pak sbíraly razítka za plnění úkolů na oslavanském zámku a při zpáteční cestě dostávaly drobné dárečky," uvedla Bezuchová. Podle ní vzniká v tomto dětském věku u mnohých dětí celoživotní nadšení pro železnici, když se mohou svézt parním vlakem.

Oslavanský zámek, který účastníci jízdy navštívili, byl založený již ve 13. století a postupně ožívá. Od roku 1945 jej vlastnil stát, sídlily zde různé organizace a využívaly ho převážně ke skladování. Městu se jej postupně daří s pomocí dotací rekonstruovat, v jeho majetku je od roku 1992. V západním křídle je zámecký pivovar, v jižním křídle jsou tři muzea.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď