Stoltenberg předpokládá, že se státy NATO dohodnou na navýšení výdajů na obranu

foto Ilustrační foto - Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Checkpoint Charlie Muzeu v Berlíně 1. prosince 2022.

Berlín - Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg předpokládá, že se členské státy Severoatlantické aliance na červencovém summitu ve Vilniusu dohodnou na navýšení výdajů na obranu ze současných dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Šéf aliance to řekl v rozhovoru pro deník Die Welt při své návštěvě Berlína. Zároveň poznamenal, že nemůže říct, co přesně bude dohodnuto.

"Předpokládám, že až se letos v červenci sejdeme na summitu NATO ve Vilniusu, bude stanoven nový cíl pro výdaje na obranu," řekl Stoltenberg. "Cíl dvou procent byl původně určen na deset let, tedy do roku 2024, takže ho nyní musíme aktualizovat," doplnil. Předpokládá ale, že půjde o ambicióznější cíl než dříve.

Stoltenberg připomněl, že spouštěčem pro rozhodnutí NATO zvýšit výdaje na obranu byla ruská anexe ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 a vypuknutí konfliktu na východoukrajinském Donbasu mezi tamními separatisty podporovanými Moskvou a ukrajinskou armádou.

Členské země NATO se v roce 2014 zavázaly vyčlenit na obranu dvě procenta svých HDP, řada z nich však tento závazek nedodržovala. Od chvíle, kdy loni v únoru Rusko zahájilo plnou invazi do sousední země, ale řada západních spojenců své vojenské výdaje zvýšila, upozornila agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď