Stoltenberg jedná s Tureckem o řešení sporu kolem obrany Pobaltí

foto Ilustrační foto - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Londýn/Ankara - Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se snaží najít řešení sporu s Tureckem kolem obrany pobaltských států a Polska. Řekl to dnes před začátkem summitu NATO v Londýně v reakci na vyjádření tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten dnes před odletem na summit prohlásil, že Ankara nepodpoří NATO v otázce obrany pobaltských států, pokud aliance neuzná jako teroristické ty skupiny, proti nimž Turecko bojuje.

Na otázku, zda se spor s Tureckem podaří na summitu v Londýně, Stoltenberg odpověděl, že to nemůže slíbit. "Co ale můžu říct je, že na tom pracujeme," dodal.

Ankara dlouhodobě požaduje, aby Západ uznal syrské kurdské oddíly YPG za teroristické. Turecko proti nim v říjnu zahájilo na severu Sýrie ofenzívu a uzavřelo postupně dohody s USA a Ruskem, podle nichž se YPG musejí stáhnout do vzdálenosti 30 kilometrů od turecké hranice.

Kurdové tak byli nuceni odejít z území historicky obývaného nejenom Araby, ale také Kurdy. Některé členské země NATO ofenzívu proti YPG neschvalují. Erdogan dnes také řekl, že se NATO musí zreformovat.

Americký ministr obrany Mark Esper v pondělí prohlásil, že by Turecko mělo přestat blokovat podporu obranných plánů NATO pro Pobaltí a Polsko. V rozhovoru s agenturou Reuters ministr řekl, že ne všichni považují za hrozbu totéž co Ankara. Ministr nehodlá označit bojovníky YPG za teroristy kvůli tomu, aby se vyřešil vnitroalianční spor. Doporučil Turkům, aby se zaměřili na širší úkoly aliance.

Oddíly YPG byly spojenci Američanů v boji proti teroristickému Islámskému státu v Sýrii a ztratily v tomto boji tisíce svých bojovníků.

Polský prezident Andrzej Duda dnes po příletu do Londýna vyjádřil naději, že se podaří spor s Tureckem vyřešit. S Erdoganem o problému dnes po telefonu mluvil. "Rozhovor byl velmi dobrý, prezident Duda počítá s tím, že v něm bude pokračovat na summitu," dodal později jeho hlavní poradce Krzysztof Szczerski.

Duda se vyjádřil také ke kritice, která na adresu NATO zazněla z úst francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Šéf Elysejského paláce před časem řekl, že NATO je ve stavu mozkové smrti. Podle polského prezidenta by měl po krtice Macron přijít "s konkrétními návrhy" na reformu aliance.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď