Stock Plzeň rozšiřuje spektrum dovážených lihovin,má jich přes 40

foto Ilustrační foto - Likérka Stock v Plzni-Božkově.

Plzeň - Největší česká likérka Stock Plzeň-Božkov si trvale drží třetinový podíl na trhu, i když dovoz lihovin do ČR rok od roku roste. Reaguje na to jednak vyšším prodejem vlastních lokálních značek, ale také rozšiřováním dovážených lihovin. Od ledna už má v portfoliu přes 40 renomovaných značek, jichž je Stock výhradním distributorem v Česku i na Slovensku. Prodej importovaných lihovin roste procentuálně více než u vlastních značek, loni byl dokonce meziročně dvojnásobný, řekl ČTK marketingový ředitel Tomáš Hejkal.

Kromě vlastních výrobků distribuuje Stock už několik let téměř 20 značek skupiny Diageo - Johnnie Walker, Captain Morgan, Smirnoff, Gordon's, Baileys a další. "Od letošního ledna jsme převzali distribuci holdingu Beam Suntory," uvedl Hejkal. Jde o 22 značek, například Jim Beam, Courvoisier, Laphroaig, Maker's Mark a single malt whisky. V této kategorii už tak má firma silné portfolio. Kromě vlastní Printer's a superprémiové české whisky Hammerhead ještě produkty ze Skotska - Johnnie Walker, Laphroaig, irskou whisky Kilbeggan, japonskou Hibiki Dováží i stejnojmenné produkty likérek The Dubliber a The Dublin Liberties Distillery, v nichž koupila 25procentní podíl skupina SSG, do níž Stock patří.

Stock nabízí v ČR 70 značek lihovin. Z loňských 25 milionů prodaných litrů tvoří dovoz asi osm procent. "Tahounem je Captain Morgan, ale krásně se zvedá Johnnie Walker a i Baileys je populární," řekl Hejkal. Podle něj je to dané tím, že lidé mají peníze, chtějí kvalitu, a také tím, že Stock dobře zapojil dovozy do svého portfolia. Díky tomu například skotská whisky Johnnie Walker rostla loni v obchodech dvojciferně.

Zatímco lokálních značek prodá Stock zhruba dvě třetiny v obchodech a zbytek v gastronomii, u dovozu je to obráceně. "Letos bychom určitě chtěli opět růst v lokálních i dovážených produktech od obou zahraničních skupin," uvedl Hejkal. Prostor na trhu podle něj je, i díky tomu, že konzumenti rádi experimentují.

Celková výroba Stocku v Plzni je 33,7 milionů litrů, což je více než se prodá v ČR. Rozdíl je dán výrobou pro ostatní trhy v rámci skupiny, například pro italskou sesterskou firmu Stock. Tyto produkty se v ČR neprodávají. Před Vánoci se však na českém trhu po letech znovu objevila Stock Brandy, která je kromě Itálie populární v Chorvatsku a Srbsku. V Plzni vyráběné produkty vyváží Stock International ze skupiny SSG do 50 zemí, například i na Tchaj-wan.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je středa 20. března 2019

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď