Stíhání Babiše je podle Okamury problém pro koalici SPD s ANO

foto Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura hovoří k novinářům na tiskové konferenci ve volebním štábu SPD v Praze, 21. října se spolustraníky a novináři sledoval výsledky sněmovních voleb.

Praha - Stíhání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury problém pro koalici těchto dvou subjektů. Vláda by mohla být nestabilní, řekl Okamura. Prohlásil také, že SPD je připravena jednat o spolupráci s každým, kdo přijme její program. Povolební vyjednávací tým SPD budou tvořit předseda hnutí Tomio Okamura a místopředseda Radim Fiala.

"Trestně stíhaný premiér může být kdykoli vzat do vazby, což by způsobilo absolutní destabilizaci vlády. Nemůžeme si dovolit dělat krytí problémů jiné strany," řekl Okamura. Babiše policie obvinila kvůli podezření z podvodu při získání dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Video: SPD chce jednat o spolupráci s každým, kdo přijme její program
21.10.2017, 19:20, autor: Moučková Kristýna, zdroj: ČTK/Video

Okamura je připraven jednat o spolupráci se všemi, kdo přistoupí na program SPD. Za absolutní minimum považuje zákon o všeobecném referendu, které by bylo možné vypsat i k hlasování o vystoupení z Evropské unie.

"Součástí vyjednávacího týmu, co se týče našeho angažmá v rámci Poslanecké sněmovny, případně našeho vládního angažmá má na starosti dvojice Okamura, Fiala. Máme plný mandát v rámci hnutí SPD, abychom tyto záležitosti projednali," prohlásil Okamura.

Šéf SPD na základě zkušeností z posledních sněmovních voleb míní, že první povolební oťukávání začne již dnes večer, kdy se předsedové nových sněmovních stran sejdou při televizní debatě. "Minimálně tam ta debata začne. Minule začala již v šatně," podotkl Okamura.

SPD nevylučuje vládu s ANO, ale odmítá obviněného premiéra

Sledování výsledků sněmovních voleb ve volebním štábu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) 21. října v Praze. Na snímku místopředseda hnutí Radim Fiala hovoří s novináři. Místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radim Fiala nečeká, že by se průběžné výsledky voleb nějak výrazně měnily. Nevylučuje koaliční spolupráci SPD a hnutí ANO, odmítá ale, aby vládu vedl obviněný premiér. Předseda ANO Andrej Babiš byl obviněn kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Fiala také řekl, že jako podmínky pro spolupráci SPD klade přijetí zákona o referendu a odmítnutí migrace.

Průběžný výsledek, který SPD slibuje přes deset procent hlasů, označil Fiala za úspěch. Sečtení velkých měst podle něj bude pro hnutí znamenat snížení výsledku nanejvýš o jedno procento.

Cest pro povolební vyjednávání se podle Fialy otvírá více, spolupráci s ANO nevylučuje. Připomněl ale, že už dříve SPD odmítla, že by šla do vlády, jejíž ministři by čelili trestnímu stíhání. Babiš přitom před volbami odmítal svou neúčast ve vládě, kterou by sestavovalo ANO.

Zásadní pro jednání o vládě bude pro SPD naplnění jejího programu. Fiala za klíčové body označil přijetí ústavního zákona o obecném referendu, ve kterém by bylo možné hlasovat i o vystoupení z Evropské unie nebo o odmítnutí společné evropské měny. Další podmínkou je odmítnutí jakékoli migrace, zejména přijímání muslimů do Česka. Pokud se strana do vlády nedostane, bude se snažit tyto priority prosazovat u opozičních lavic.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď