Stezku korunami stromů Krkonoše zdobí dřevěný nosorožec

foto Několikatunový dřevěný nosorožec černý s mládětem zdobí od 16. června 2020 areál Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Má pomoci vzájemné propagaci stezky a zoo ve Dvoře Králové, které jsou od sebe vzdálené jen 34 kilometrů. Upozornit má i na ochranu přírody v Krkonoších a na projekty zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat. Nosorožce černého s mládětem na zakázku dvorské zoo vyřezal motorovou pilou dřevosochař Martin Kučera z Nového Bydžova.

Janské Lázně (Trutnovsko) - Několikatunový dřevěný nosorožec s mládětem ode dneška zdobí areál Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Má pomoci vzájemné propagaci stezky a ZOO Dvůr Králové, které jsou od sebe vzdálené 34 kilometrů. Upozornit má také na projekty zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat a na ochranu přírody v Krkonoších. ČTK to řekla mluvčí zoo Markéta Grůňová.

ZOO Dvůr Králové je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Královéhradeckém kraji, loni do ní přišlo 542.000 lidí. Druhé místo obsadila lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku s 310.000 návštěvníky a třetí byla právě Stezka korunami stromů Krkonoše s návštěvností více než 305.000 lidí.

Nosorožce černého s mládětem, oba v životní velikosti, na zakázku dvorské zoo vyřezal motorovou pilou dřevosochař Martin Kučera z Nového Bydžova. "Důležité bylo, že se podařilo sehnat velký kus majestátního dubu. Samice nosorožce je z jednoho kusu, na délku má asi 2,6 metru. Je to jedno z největších zvířat, která jsem dělal. Mládě má přes jeden metr," řekl. Předlohou mu byli reální nosorožci z dvorské zoo. "Nejtěžší bylo zachytit proporce a výraz nosorožce, jeho hlavu a roh. Není to zvíře, které má člověk 'nakoukané'," řekl dřevosochař.

Vzájemná podpora stezky a zoo by měla pokračovat dalším projektem, kterým bude v roce 2021 výstavba vyhlídkové věže v zoo. "Vyhlídka vyroste uprostřed lávky vedoucí přes výběhy kopytníků a nosorožců a bude mít tvar podobný Stezce korunami stromů Krkonoše," řekla Grůňová.

Stezka korunami stromů návštěvníkům nabízí i naučné centrum v podzemí dřevěné rozhledny, které představuje spletitý kořenový systém stromů. Lidé například poznají vřetenovku krkonošskou, což je malý šnek, který žije jen v Krkonoších. Vřetenovka má u stezky i dřevěnou sochu, další sochy mají čáp černý a tetřívek. Ode dneška tak u paty stezky stojí i nosorožci.

Dvorská zoo je velmi úspěšná právě v chovu nosorožců černých východního poddruhu, jehož ve volné přírodě žije odhadem posledních několik set jedinců. Všech nosorožců černých v přírodě zbývá kolem 5000. Nosorožce černé zoo vrací i do Afriky, v minulých letech zvířata transportovala do Tanzanie a Rwandy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď