Štěpánek ukončil v 38 letech tenisovou kariéru - záznam videopřenosu

foto Dvojnásobný vítěz Davisova poháru Radek Štěpánek (na snímku) oznámil 14. listopadu v Praze na tiskové konferenci, že ukončuje v osmatřiceti letech tenisovou kariéru.

Praha - Dvojnásobný vítěz Davisova poháru Radek Štěpánek ukončil v 38 letech tenisovou kariéru. Bývalý osmý hráč světa a bronzový olympijský medailista ve smíšené čtyřhře z Ria de Janeiro to oznámil na dnešní tiskové konferenci v Praze.

"Věděl jsem, že tenisová část (života) je časově omezená, ale chtěl jsem, aby trvala co nejdéle. Takový je život a musím zůstat realistou a vědět, co si tělo může a nemůže dovolit. Dál už nebudu tělo tlačit na hranu, což jsem dělal dlouhou dobu. Bojoval jsem do posledního dechu, ale nastal čas jít dál," řekl Štěpánek.

V posledních letech ho pronásledovaly zdravotní komplikace. Naposledy hrál na lednovém Australian Open, na jaře podstoupil operaci bederní páteře. "Čím jsem si procházel poslední rok od operace, nebyl jednoduchý čas. Musel jsme si nalít čistého vína a došel jsem k rozhodnutí, že nebudu pokračovat v kariéře. Podíval jsem se na svůj život trošku zeširoka a zjistil jsem, že bych nerad riskoval své zdraví do další životní etapy," uvedl.

Už delší dobu Štěpánkovi mluvil do duše profesor Pavel Kolář a naznačoval mu, že by bylo moudré s kariérou skončit. "Po dvou operacích, krční a bederní páteře, to sice neznamená, že by nemohl hrát dál, ale je to určité riziko. Je to už na jeho věk moc. Doporučení jsem mu dal a jeho rozhodnutí je moudré," řekl Kolář.

Bývalý svěřenec Tomáš Krupy a Petra Kordy, kterému se dlouhodobě staral o kondici Marek Všetíček, se nakonec rozhodl sám. "Jak jsem to cítil ve svém srdci. Celou kariéru jsem se toho dne bál, ale je tady. Musím ho akceptovat. Chci žít kvalitní život i nadále," řekl a dojatě doplnil: "Vzpomínky si odnesu ve svém srdci. Tenis jsem srdcem hrál a bavil mě od prvního do posledního dne."

Štěpánek si ve dvouhře zahrál čtvrtfinále Wimbledonu a získal pět titulů na okruhu ATP. Ve čtyřhře vyhrál dva grandslamy - s Indem Leanderem Paesem ovládli Australian Open 2012 a US Open 2013.

Karvinský rodák se zasloužil také o dva daviscupové triumfy. S Tomášem Berdychem dovedli český tým k vítězství v letech 2012 a 2013. Štěpánek v obou případech získal ve finále proti Španělsku respektive Srbsku rozhodující bod. "Díky za skvělé vzpomínky a gratulace za to, co jsi dokázal," vzkázal Berdych.

Tenisem Štěpánek vydělal přes 11 milionů dolarů a zatím netuší, co bude dělat dál. "Věřím, že mě čeká spousta jiných krásných zážitků, než které jsem prožil na dvorci. Teď na pár dní zmizím a budu mít čas přemýšlet, jak dál," řekl Štěpánek.

Ujistil ale, že si konec kariéry nerozmyslí, jako to před ním udělala řada hráčů a hráček. "Vždycky jsem byl muž svého slova, a když jsem něco řekl, tak jsem k tomu měl důvod a stál jsem si za tím. Dokážu si představit exhibici, ale nevrátím se na profesionální dráhu. Ani nebudu zkoušet jenom čtyřhru, jenom proto, že nemám do čeho píchnout. Tohle rozhodnutí je čisté, od srdce a jsem přesvědčený o tom, že je nevratné."

Plánuje rozlučku s fanoušky s raketou v ruce na dvorci. "Na to se těším. Určitou představu v hlavě mám," řekl Štěpánek, ale podrobnosti zatím neprozradil.

Triumf v Davisově poháru staví Štěpánek v kariéře nejvýše

 

Finále tenisového Davisova poháru ČR - Španělsko - závěrečné dvouhry 18. listopadu v Praze. Radek Štěpánek po rozhodující výhře. Odmalička snil tenista Radek Štěpánek o výhře v Davisově poháru. Svými výkony se hned dvakrát zasloužil o zisk "salátové mísy" pro Česko a navíc vždycky vybojoval vítězný bod. I proto zůstanou triumfy v soutěži družstev nejvýše v jeho vzpomínkách na kariéru, kterou dnes ukončil.

"Davis Cup bude na piedestalu kariéry, ale vedla dlouhá cesta, abych se k tomu momentu dostal," řekl osmatřicetiletý Štěpánek při dnešním loučení s tenisem na pražské Spartě. "V Davis Cupu jsem prožil své dejá vu. Zdávalo se mi o triumfu jako malému klukovi, puberťákovi, mladšímu muži a snad i chlapovi a že ten den nastal, tím se ukázalo, že se sny skutečně plní. Pro ně člověk musí žít," řekl.

Poprvé vydřel vítězný bod v roce 2012 ve finále v Praze proti Španělsku. V závěrečné dvouhře si coby outsider poradil s Nicolásem Almagrem. O rok později v Srbsku už v roli favorita porazil znovu v rozhodujícím duelu Dušana Lajoviče.

"Davisův pohár byl obrovskou součástí mé kariéry a víme, co pro mě znamenalo hrát za naši zemi. Jsou to nejkrásnější chvíle a emoce, které jsem kdy v průběhu kariéry zažil. Na turnaji se nezažijí, aby byly tak silné a hluboké," řekl.

Hrával v dresu v národních barvách s dvouocasým lvem a dostával fanoušky do varu svými výkony i chováním. Emoce z něj často prýštily a musel se je naučit ovládat. "Zezačátku dával emoce najevo až moc a někdy se to obrátilo proti němu, ale získával moudrost a dokázal je regulovat. Jeho emocionalita pak byla jedním z důvodů, proč jsme byli schopni Davis Cup i vyhrát," míní profesor Pavel Kolář.

Štěpánek patřil k tenistům bavičům. Jeho projev na kurtu nebyl strojový, ale bral dvorec jako manéž. "Pódium, u kterého bylo někdy víc někdy míň lidí, někdy spousta a fanoušci mě dobíjeli. Rád jsem jim to vracel," vyznal se. Lidi by se podle něj měli u sportu bavit. "Mě samotného to bavilo. Emoce patří ke sportu i k životu, o těch to je. Tenisová etapa mi jich nabídla spoustu a byla to nedílná součást."

Mnozí ho měli za blázna, když při návratu do týmu v roce 2007 vyhlašoval, že Češi soutěž vyhrají. "Říkal jsem, že vyhrajeme a byl jsem o tom přesvědčený. Všichni koukali, ale dneska máme salátové mísy dokonce dvě," poukázal.

Štěpánek dokázal překvapit své okolí mnohokrát. Zpočátku jeho kariéry moc lidí nevěřilo, že by mohl patřit do špičky. "Slýchal jsem, že mám forhend takový a makový, že z toho nikdy nic pořádného nebude. Byla to i motivace," pronesl. Podotkl ale, že škarohlídi nebyli tím hlavním, co ho pohánělo na cestě do špičky. Jeho motorem byla touha vítězit. "Být nejlepším tenistou, jakým můžu být. A myslím, že jsem něco dokázal. Je hezké zjištění, že tady nechám něco, na co se bude vzpomínat," řekl.

U tenisu nejspíše zůstane. Chce se ale pořádně v klidu rozmyslet. "Život mi nabídne hodně možností. Už jsme se o tom bavili předloni, že bych mohl zkusit předávat zkušenosti dál, ale je to jedna z více možností," uvedl.

Letos se mimo jiné mluvilo o tom, že by mohl pomáhat někdejší světové jedničce Novaku Djokovičovi. "Spekulace jsou vždycky," řekl Štěpánek. "Tenis byl můj život odmalička a bude mě nadále provázet životem. Dneškem to rozhodně nekončí. Teď si vezmu čas, rozhlídnu se a uvidíme, kam mě život zavede."

Až odezní prvotní emoce po konci kariéry, začne si přehrávat okamžiky své kariéry. "Povedla se mi spousta věcí, možná víc než ode mně kdokoliv očekával," řekl bronzový olympijský medailista v mixu, dvojnásobný gradnslamový šampion ve čtyřhře a někdejší osmý singlista světa. "Na kariéru budu vzpomínat, protože mi tenis dal krásné chvíle, ale ze vzpomínek žít nebudu. Dívám se na to, co mě čeká."

Jelikož letos hrál naposledy v lednu na Australian Open, měl čas o budoucnosti přemýšlet. Už dříve se pustil do projektů, kterým se bude chtít dál věnovat. "Jedná se o úsporu energie, aditiva do paliva a další věcí je ekologické mytí aut. Těmto třem věcem jsem se věnoval poslední dobou a budu dál. Tyhle věci mě zaujaly a věřím, že jsem se vydal správným směrem," řekl.

I když se jako tenista nacestoval až až, hodlá v tom pokračovat a jezdit po světě dál. "Bavilo mě žít kočovný život. Budu cestovat za odpočinkem, za poznáním kultur, na což jsem neměl při tenise čas. Cestování bude hrát roli, ať budu jednou trenér, nebo jako turista s baťohem na zádech."

A co mu bude z tenisu nejvíc chybět? "Zápasový adrenalin, gladiátorský boj o vítězství a všechno, co k tenisu patří. Včetně tréninků, jak mě Mára (Všetíček) protahoval a Peťan (Petr Korda) drtil na kurtu," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď