Štech: Budoucí vláda by neměla hned zasahovat do změn ve školství

foto Ministr školství Stanislav Štech zhodnotil na tiskové konferenci 30. listopadu v Praze výsledky resortu za končící vlády.

Praha - Nově vznikající vláda Andreje Babiše (ANO) by neměla ukvapeně zasahovat do změn, které se v posledních dvou letech udělaly ve školství. Měla by vyčkat, jaký bude jejich dopad v příštích letech, vyhodnotit je a případně potom upravit. Na dnešní bilanční schůzce svého úřadu to budoucí vládě doporučil končící ministr Stanislav Štech (za ČSSD).

"Já doufám, že zvítězí racionální přístup, a nikoli revoluční přemety," řekl. Například výsledky společného vzdělávání ve školách, jehož financování nastavila vyhláška od loňského září, podle něj není možné ověřit za několik měsíců, ale až za několik let. Myslí si, že by byla chyba tento systém hned upravovat nebo dokonce rušit. "Zatím ani nikdo neupřesnil, jak by to chtěl udělat," dodal.

Připustil, že prosazování mnoha změn najednou bylo v uplynulém období problematické. Kromě nového nastavení inkluze se například schválila novela vysokoškolského zákona, zavedly se jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory či se prosadila povinná státní maturita z matematiky. Pro učitele bylo podle Štecha náročné se všem změnám přizpůsobit a přijmout je.

"Domnívám se, že jakési rozvolnění by bylo bývalo dobré, ale nebyl na to čas," řekl. Důvodem podle něj bylo nahromadění problémů v posledních osmi až deseti letech, které se musely v krátkém čase vyřešit.

Ministr také doporučil příští vládě, aby pokračovala v navyšování platů učitelů a rozpočtu školství. Rozpočet na příští rok, který ještě musí schválit Parlament, počítá s růstem platů učitelů o 15 procent proti letošku.

Štech vypočítal, že v nejbližších letech by vláda měla do školství investovat zhruba 50 miliard korun, aby se ČR dostala na úroveň zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle studie OECD z posledních dostupných dat z roku 2013 plynuly v ČR do vzdělávání přibližně čtyři procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco průměr OECD byl 5,2 procenta HDP.

Ministr připomněl, že končící vláda navýšila rozpočet školství od roku 2014 o zhruba 30 miliard korun, a to zejména na platy učitelů, které za stejnou dobu vzrostly celkem o přibližně 14 procent.

Za neúspěch svého úřadu v uplynulém období označil Štech zejména neschválení kariérního řádu. Podle něj to byla "hrubá chyba". Nedostatky a administrativní zátěž se daly odstranit v průběhu dalších let, míní.

Na ministra školství ve vznikající vládě Babiš pravděpodobně navrhl náměstka úřadu zodpovědného za vysoké školy Roberta Plagu. Oficiálně to ale dosud nepotvrdil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď